Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Umemilen 2019
1KarstenMeier
IFK Umeå30:23.70
2TesfaldetNegash
Brännans FF31:01.36
3JonatanBjörnberg
Skellefteå aik friidrott32:34.20
4JacobJoh
UMEÅ TFC33:07.00
5LudvigWerkmäster
IFK Umeå33:20.80
6TonyBerglund
IFK Umeå34:11.22
Finnkampen 2019
800 m Män/Miehet     SWE - FIN 10 - 12
          
Erik Martinsson96SWE1:51.84
Ville Lampinen94FIN1:52.11
Joonas Rinne95FIN1:52.35
Markus Teijula98FIN1:52.40
Robin Rohlén90SWE1:52.42
Andreas Almgren95SWE1:52.45

Robin Rohlén 1500m på Mononet GP, Finland 2019. Han blev sjua på nya perset 3.47,38.
Vilmer Vännman P16 100m finalen på Världsungdomsspelen, Göteborg 2019. Han blev femma på 11.52. 66 startande.
Lag-SM kval Huddinge
190602 Lag-SM kval, Huddinge 

I laget deltog: Lukas Sällström (100m, 400m), Magnus Rosenqvist (200m), Robin Rohlén (800m), Lukas Borgemo (1500m), Martin Nilsson (5000m), Anders Pettersson (3000mH),  Ludvig Sjödin (110mH, 400mH), Vilmer Vännman (Höjd, Längd), Anton Sjöström (Stav), William Ullberg (Kula), Tor Lindberg (Diskus), Daniel Rangvaldsson (Slägga) samt Marcus Arvidsson (Spjut).
IFK-brudarna visade klass på 3000 m ISM, 2019. 9.43 (pers med 10 sek) för Charlotte Andersson, 10.03 (pers med 6 sek) för Evelina Henriksson och 10.28 för Angelica Strandberg. 
Terräng-SM 2018
Angelica, Evelina och IFK löparna
Angelica Strandberg 3:a K22 6000m
Evelina Henriksson 4:a F19 4000m
Robin Rolén 17:e M 4000m
Henrik Simu Gunnarsson 59:a M 4000m
Louise Fällman 9:a F17 4000m
Wilhelm Olofsson 18:e P19 6000m
Stella Sällström springer mål som 3:a på 80m i finalen på Världsungdomsspelen, Göteborg 2018. 137 startande tjejer och hennes resultat, 10.35, var nytt klubbrekord.
Vilmer Vännman, Erik Olofsson, Tor Lindberg, Wilhelm Olofsson, Anton Sjöström, Anton Korjavyi, Patrik Wikström Matthias Johansson, Lukas Borgemo, Ludvig Sjödin, Robin Rohlén, William Ullberg
IFK Umeå herrlag – serie 1 segrare 20/5 2018 på Sätra IP, Stockholm.
Natanael, Julian, Elvis, Vilmer, Haris, Stella, Elin, Linn, Elin, Kerstin och Ebba. Isac saknas på bilden.
Segrade i Kraftmätningen kval 2018.
Stafettlagen i 4x200m. F13 1:a, F15 1:a och P15 3:a
I Skoogsspelen 2017 i Piteå hade vi 16 aktiva som gjorde 56 starter och det blev 38 medaljer varav 21 guld!

 
 
Våra samarbetspartners
 
IFK Umeå friidrott stödjer