Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Tävlingskalender
På denna sida finns länkar till den fullständiga tävlingskalendern. I tävlingsplanen hittar du de tävlingar där IFK Umeå organiserar gemensamt deltagande. 


Tävlingskalender centralt

Tävlingsprogram vinter 2019-2020

2019-10-18

 

C = centralt sanktionerad tävling av Sv. Friidrottsförbundet eller IAAF D = distriktssanktionerad tävling
* = tävling i Västerbotten
? = preliminärt datum

(S) = med seniorinslag

 

November 

*On 6

D Lyckselevintercupen del 1, Norrmalm, Lycksele LK/Lycksele

*Lö 9

D Vintercupen del 1, Bräntberget/Mariehemsängarna IFK Umeå/Umeå 

*On 20

D Lyckselevintercupen del 2, Furuvik, Lycksele LK/Lycksele

*Lö 30

D Vinterspelen Light, Umedalens IF/Umeå, F/P9-17 (S)

 

December 

*On 4

D Lyckselevintercupen del 3, Forsdala, Lycksele LK/Lycksele

*??

D Happy Hour, Skellefteå AIK/Skellefteå, F/P7-13

*Lö 7

D Santa Run, IFK Umeå/Umeå

*To 12

D Löparnas kväll 1, 3000m, IFK Umeå/Umeå

*??

D IPRK 1, Skellefteå AIK/Skellefteå

*Ti 31

D Vintercupen del 2, Sylvesterloppet Stöcke TSJ/Umeå

 

Januari

*??

D IPRK 2, Skellefteå AIK/Skellefteå

*On 15

D IPRK 1, FIG/IFK Umeå/Umeå (60-60H-200-800-Stav-Längd-Tresteg-Kula) 

*Lö 18

D ISDM/IVDM IFK Umeå/Umeå

*Må 20

D Lyckselevintercupen del 4, Stenbergska, Lycksele LK/Lycksele

*On 22

D IPRK 2, FIG/IFK Umeå/Umeå (60-400-1500-Stav-Höjd)

*Lö 25

D Vintercupen del 3, Öloppet Jalles TC/Umeå

Lö 25

C IVSM Femkamp, Nyköping BIS/Nyköping

*On 29

D IPRK 3, FIG/IFK Umeå/Umeå (60-60H-200-800-Stav-Längd-Tresteg-Kula)

*??

D IPRK 3, Skellefteå AIK/Skellefteå

 

Februari

*??

D IUDM/IJDM, Skellefteå AIK/Skellefteå

Lö-Sö 1-2

C ISM-IJSM-IUSM Mångkamp, Turebergs FK/Sollentuna

*Må 3

D Lyckselevintercupen del 5, Gammplatsen, Lycksele LK/Lycksele 

*On 5

D IPRK 4, FIG/IFK Umeå/Umeå (60-400-1500-Stav-Höjd)

*Lö-Sö 8-9

C Norrlands regionmästerskap, Umedalens IF/Umeå

Sö 9

C Nordenkampen, Helsinki, FIN

*On 12

D IPRK 5, FIG/IFK Umeå/Umeå (60-60H-200-800-Stav-Längd-Tresteg-Kula) 

*On 19

D IPRK 4, FIG/IFK Umeå/Umeå (60-400-1500-Stav-Höjd)

*Lö 22

D Vintercupen del 4, Olle fiskares-loppet IFK Umeå/Umeå

Lö-Sö 22-23

C ISM, IFK Växjö/Växjö

Fr-Sö 28-1

C IVSM, Malmö AI/ Malmö 

Lö-Sö 29-1

C IJSM-IUSM17, Göteborg

 

Mars

Lö-Sö 7-8

C IUSM 15-16, KFUM Örebro/Örebro

*To 12

D Löparnas kväll 2, 3000m, IFK Umeå/Umeå

Fr-Sö 13-15

C IVM, Nanjing, CH

*Lö 14

D Vintercupen del 5, Stadsliden runt IFK Umeå/Umeå

Sö-Lö 15-21

C IVEM, Braga, POR

*Lö 21

D Björkspelen inomhus, IFK Umeå/Umeå

Lö-Sö 21-22

C Europacupen vinterkast, Leira, POR

 

April

*Lö 4

D Fyrkampen, Umedalens IF/Umeå F/P7-17

 

Tävlingsprogram sommar 2019

2019-07-31

 

C = centralt sanktionerad tävling av Svenska Friidrottsförbundet eller IAAF D = distriktssanktionerad tävling
GP = tävlingen ingår i Västerbottningens Grand Prix i långlöpning
* = tävling i Västerbotten

? = preliminärt datum

 

Regler för GP 

För varje GP-tävling delas poäng ut för de 6 bäst placerade kvinnorna och männen med relevant klubbtillhörighet och poängen räknas sedan ihop som summan av de 4 bästa vår-GP-tävlingarna och 4 bästa höst-GP-tävlingarna för varje individ. Gränsen mellan vår- och hösttävlingarna är markerad i programmet nedan. Dessutom finns möjlighet att utöver dessa poäng få maximalt 3p extra om man deltagit i en arenatävling, en terrängtävling och en av de specialutvalda inlandstävlingarna (markerad ”inland” i programmet nedan). Varje kategori ger en extra poäng. Segrarna bland männen och kvinnorna får en GP-pokal och diplom och de som placerats sig som 1-3 får alla träningsbidrag. Dessutom finns ytterligare träningsbidrag som lottas ut bland övriga, men då är kravet att man ska ha deltagit i minst 8 GP-tävlingar (4 vår + 4 höst) och att alla tre specialkategorier ska vara uppfyllda (arena, terräng och inland).

Poängräkning damer: Placering 1-6 erhåller 10p, 6p, 4p, 3p, 2p och 1p. För att kunna erhålla poäng måste man vara med i en klubb registrera       D i Svenska friidrottsförbundet.

Poängräkning herrar: Placering 1-10 erhåller 10p, 9p, 8p osv. Anledningen till att herrarna har en annan skala än damerna är att det på herrsidan varit ett betydligt större deltagarantal på tävlingarna.

 

Mars

9-10 

C Europacupen kast, Samorin, SVK 

30 

C VM/JVM terräng Aarhus, DEN

 

April

*9 

D Broarna runt 1, Skellefteå AIK/Skellefteå

13 

C VSM halvmarathon IFK Skövde FIK/Skövde

*16 

D Broarna runt 2, Skellefteå AIK/Skellefteå

*23  

D Broarna runt 3, Skellefteå AIK/Skellefteå

*24  

D Brorundan 1, IFK Umeå/Umeå

*30 

D Broarna runt 4, Skellefteå AIK/Skellefteå

 

Maj

*1 

D Brorundan 2, Jalles TC/Umeå

*1 

D Norsjö runt 1, Norsjö IF/Norsjö

*4 

D Umeå halvmarathon, IF Umeå Långdistans /Umeå, GP 1 

*4 

D Vårdagsloppet (upp till 3k) Bjurholms IF/Bjurholm

*4 

D Umekastet 1, Umedalens IF/IFK Umeå/Umeå

*7  

D Broarna runt 5, Skellefteå AIK/Skellefteå

*8  

D Brorundan 3, Stöcke TS Järnet/Umeå

*8 

D Norsjö runt 2, Norsjö IF/Norsjö

*11  

D Umekastet 2, Umedalens IF & IFK Umeå/Umeå

*12  

D Gammliaterrängen 8 km, SDM/VDM, Jalles TC/Umeå, GP 2 (terräng)

*14  

D Broarna runt 6, Skellefteå AIK/Skellefteå

*15  

D Brorundan 4, Röbäcks SK/Umeå

*15 

D Norsjö runt 3, Norsjö IF/Norsjö

*18 

D Kraftmätningen kval, Umedalens IF/Umeå (F/P15)

18 

C SM Halvmarathon-Göteborgsvarvet, Göteborgs FIF/Göteborg

*18 

D Midnight marathon, Skellefteå AIK/Skellefteå, GP 3 Distanser: halvmarathon, kvartsmarathon (Lidingöloppet on Tour)

*18 

D Umåker Trail 15 km. Umåker Trail Alt. Team (UTAT)/Umeå 

*18 

D Kasttävling 1, Skellefteå AIK/Skellefteå

*21 

C Blodomloppet Umeå, Korpför. Västerbottens veteraner/Umeå

*21  

D Broarna runt 7, Skellefteå AIK/Skellefteå

*22  

D Norsjö runt 4, Norsjö IF/Norsjö

*?? 

D Björnloppet, Dorotea IF/Dorotea

*23 

D Campusspelen 1, Umedalens IF/Umeå F/P9-17 (S)

*25 

D Vännäs Trail, Vännäs SK/Vännäs GP 4 (terräng)

*25 

D Umekastet 3, Umedalens IF/IFK Umeå/Umeå

25-26 

C SM-JSM-USM-VSM Stafett, Spårvägens SK, Hässelby SKGöteborg/S

*25-26 

D MångCampus, Umedalens IF/Umeå (F15, F17, K)

*29 

D Norsjö runt 5, Norsjö IF/Norsjö

*29 

D Drängsmarksterrängen 1, Kågedalens SK

*31-1 

D Ungdomar mångkamp Skellefteå AIK/Skellefteå

 

Juni

C SM Marathon, Hässelby SK, Spårvägens FK/Stockholm

*1 

D Nasaklivet terräng, Hedträsk/Klockträsk/Östra Stavträsk Samlingshusförening 

*1 

D Ungdomsmångkamp Skellefteå AIK/Skellefteå

*1 

D Stensele runt, Stensele SK/Stensele, GP 5

2? 

C Lag-SM kval grupp A Huddinge AIS/Stockholm

2? 

C Lag-SM kval grupp B Tjalve IF Norrköping/Norrköping

*5 

D PRK1 Skellefteå AIK/Skellefteå

*5 

D Drängsmarksterrängen 2, Kågedalens SK

*5  

D Norsjö runt 6, Norsjö IF/Norsjö

*6  

D Nationaldagsloppet (barnlopp) Norsjö IF/Norsjö

*6 

D Avloppet Dorotea IF/Dorotea

High Coast Ultra

*8 

D 10000m Lycksele LK/Lycksele GP 6 (arena)

8-9 

C EST-FIN-SWE Mångkamp Uppsala IF/Uppsala 

8-9 

C JNM-UNM mångkamp, Uppsala IF/Uppsala

*12 

D Norsjö runt 7, Norsjö IF/Norsjö

*12 

Vår Ruset Umeå, Umeå Basketbollklubb/Umeå

*12 

D Drängsmarksterrängen 3, Kågedalens SK

*15 

D Norrbyskär Trail TTGU IF (8 och 16 km)

*15  

D Björkspelen SDM/VDM 1, IFK Umeå/Umeå

*16  

D Kasttävling 2, Skellefteå AIK/Skellefteå

*18  

D PRK2, Skellefteå AIK/Skellefteå

*19  

D Terrängserien 1, Lycksele LK/Lycksele

*19 

D Drängsmarksterrängen 4, Kågedalens SK

*24 

D Löparnas kväll-Umeå 3000m, IFK Umeå/Umeå

*24 

D Löparnas kväll-Lycksele 3000m, Lycksele LK/Lycksele

*26 

D Terrängserien 2, Lycksele LK/Lycksele

*26 

D Drängsmarksterrängen 5, Kågedalens SK

26 

C Lag-SM final, IFK Helsinborg/Malmö

 

Juli

*1 

D Nasaklivet terräng, Hedträsk/Klockträsk/Östra Stavträsk Samlingshusförening 

*3 

D Drängsmarksterrängen 6, Kågedalens SK

*3 

D Dalasjörundan, Dalasjö IK terräng 9k, 5k (barn 3k)

C SM 100 km, Hälle IF/Ljungskile

C Europacupen 10000m London, GBR

*6 

D Lövångerloppet, LUAIK/Lövånger

6-7 

C Lag-EM Mångkamp Ribeira Brava, POR

*7 

D Ammarnäs Ultra Trail, Ammarnäs IF/Ammarnäs (43 km, 18 km)

11-14 

C U23-EM Gefle IF/Gävle

*11 

D PRK3 Skellefteå AIK/Skellefteå GP 7 3000m (arena)

*10 

D Drängsmarksterrängen 7, Kågedalens SK

*13 

D Viskaterrängen, Fredrika IK/Fredrika, GP 8 (inland och terräng) 

*13 

D Kajloppet, Tjäruskär Kråken-Tjäruskärets byaförening/Nordmaling

*13  

D Gardfjällslunken 17 km Forsmarks IF-Dikanäs IF/Forsmark

*14  

D Pre-Nogolova United Umedalens IF/Umeå

*17 

D Drängsmarksterrängen 8, Kågedalens SK

17 

Ultravasan 45k, 90k (Sälen-Mora)

18-21 

C U20-EM IK Ymer/Borås

*20 

D Örträsksjön runt, Örträsk SK/Örträsk, GP 9 (inland)

*20 

D Kasttävling 3, Skellefteå AIK/Skellefteå

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

*21 

D Orrböle runt, Nyåkers IK/Orrböle, GP 10 (inland, start höstomgången) 

*24 

D Drängsmarksterrängen 9, Kågedalens SK

*26  

D Umeå Sprint 1 (100m) Umeå TFC/Umeå F/P7-S

*27  

D Renbergsvattnet runt, Renbergsvattnets IF/Renbergsvattnet

*27-28 

C Skelleftespelen SDM/VDM 2, UDM 1, Skellefteå AIK/Skellefteå, GP 11 5000m (arena)

*31 

D Drängsmarksterrängen 10, Kågedalens SK

 

Augusti

Höga kusten marathon

*6  

D Skärgårdsloppet, IFK Umeå/Holmsund

*7  

D Terrängserien 3, Lycksele LK/Lycksele

*7 

D Drängsmarksterrängen 11, Kågedalens SK

*9 

D Umeå Sprint 2 (200m) Umeå TFC/Umeå F/P7-S

9-11 

C USM15-16 Trollhättan FIK/Trollhättan

9-11 

C JSM-USM17 Göteborg

9-11 

C Lag-EM Bydgoszcz, POL

*10  

D MSS-Marsliden Seven Summits (terräng 20k, 40k). MMS/Marsliden

*11  

D Stöcksjön runt 10 km, Stöcksjö IS/Stöcksjö, GP 12

*12  

D Löparnas kväll-Umeå 5000m, IFK Umeå/Umeå

*12 

D Löparnas kväll-Lycksele 5000m Lycksele LK/Lycksele 

*12 

D Umedalens terrängserie 1, Umedalens IF/Umeå

*14 

D Terrängserien 4, Lycksele LK/Lycksele

16-18 

C VSM Huddinge AIS/Huddinge

*17 

D Latikbergsloppet 4k, 10k (+barnklass) Latikberg IK

17-18 

C Nordiska juniorlandskampen, ?

*17 

C Tavelsjö Halvmarathon, Tavelsjö AIK/Tavelsjö, GP 13

18 

C Lag-USM, Uppsala IF/Uppsala

*19 

D Umedalens terrängserie 2, Umedalens IF/Umeå

*21 

D Terrängserien 5, Lycksele LK/Lycksele

*21 

D Campusspelen 2, Umedalens IF/Umeå F/P9-17 (S)

*23  

D Umeå Sprint 3 (400m) Umeå TFC/Umeå F/P7-S

*24  

D Nogolova United, Umedalens IF/Umeå

24 

C VSM femkamp IK Westmannia/Köping

*24 

D Kraftloppet, Bergsbyns SK/Skellefteå, GP 14 (terräng)

*24 

D Hörneforsrundan, Hörnefors IF, GP 15

*24 

D Fjällvindenterrängen & Fjällv. tough kidz, Tärna IK/Laisaliden-Hemavan

24-25 

C SWE-FIN SFIF, Stockholm

*25  

D Röbäckskneget, Röbäcks SK/Röbäck, GP 16 (terräng)

*26  

D Umedalens terrängserie 2, Umedalens IF/Umeå

*28 

D Stafesten för UNICEF, Umeå OK/Umeå

30-1 

C Friidrotts-SM, IF Göta Karlstad/Karlstad

*31 

D Castorama 1, Skellefteå AIK/Skellefteå

 

September

D Castorama 1, Umeå

*1  

C Umemilen, IFK Umeå/Umeå, GP 17

*2  

D Lilla Umedalsterrängen, Umedalens IF/Umeå

5-15 

C Friidrotts-VEM, Venezia, ITA

7-8 

C Norrländska mästerskapen, Brännans IF/Härnösand

*8 

D Utmaningen ”Över Vitbergets myrmark”, Skellefteå AIK/Skellefteå

9-10 

C Europa – USA Minsk, BLR

*7 

D Umeå Trail, Täfteå IK/Umeå

*12 

D Löparnas kväll-Umeå 10000m, IFK Umeå/Umeå

*12 

D Löparnas kväll-Lycksele 10000m Lycksele LK/Lycksele

*14 

D Castorama 2, Skellefteå AIK/Skellefteå

*14 

C Umemaran, Jalles TC/Umeå, GP 18, SDM/VDM (nytt datum p.g.a terräng-SM)

14-15 

C JSM-USM mångkamp, Varbergs GIF/Varberg

*15 

D Umeå Öppna kommunmästerskap/UDM 2, IFK Umeå/Umeå GP 19 1500m (arena)

*18 

D 1500m, Lycksele LK/Lycksele

*21 

C Varvetmilen Umeå, IFK Umeå/Umeå

*25 

D 400m + 800m, Lycksele LK/Lycksele

*28 

D Castorama 3, Skellefteå AIK/Skellefteå

*28 

D Tvåälvsloppet 25 km, 13 km och 2 km trail, Vindeln/TTGU

28 

Lidingöloppet 30k, IF Lidingö

29-6 

C Friidrotts-VM Doha, QAT

 

Oktober

*12-13 

C SM-JSM-USM-VSM Terräng, IFK Umeå/Umeå

*16 

D Drängsmarksterrängen-Night edition 1, Kågedalens SK

19 

C VSM Marathon Växjö LK/Växjö

*23 

D Drängsmarksterrängen- Night edition 2, Kågedalens SK

 

November

10 

C NM-JNM Terräng Heinola, FIN 

10 

C VNM Terräng Heinola, FIN

 

December

C EM-JEM terräng, Lisboa, POR

 

UDM-SDM-VDM Västerbotten 2019

12/5 

SDM‐VDM 8000 m terräng (Gammliaterrängen)

15/6 

Umeå SDM/VDM 1 arena (Björkspelen i Umeå)

27‐28/7

UDM 1 + SDM/VDM 2 arena (Skelleftespelen)

14/9 

SDM‐VDM marathon (Umemaran)

15/9 

UDM 2 (Umeå Öppna)

 
Våra samarbetspartners
 
IFK Umeå friidrott stödjer