SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IFK Umeå
Friidrott

Björkspelen
2023-03-20 10:06
Ladda album (+19 bilder) >>

19/3 avgjordes Björkspelen i Nolia friidrottshall. Flest deltagare var det från IFK Umeå och det blev en lyckad dag med många duktiga deltagare.

 

Under dagen delades stipendium ut till Stella Sällström och Emelina Olofsson för sina roller som ungdomsledare. De är bra förebilder och har ett stort engagemang i sitt ledarskap. De har båda valt att gå tränarutbildning och är uppskattade av barnen såväl som de andra ledarna. Stipendiet var på 1500 kr styck från IFK Umeås centralorganisation. 

 

Hans Nilsson var speaker och gjorde ett fantastiskt jobb från speakerbåset. På en av bilderna ser ni Joline som håller Hans sällskap. När hennes pappa till slut hittade henne var hennes kommentar "jag måste ju hålla honom sällskap, han sitter ju här ensam". 

 

Karl-Uno ansvarade för prisutdelningen och delade ut många medaljer som blev till stor glädje för deltagarna. Många av barnen fick ta emot sin första medalj någonsin. 

 

Dagen avslutades med stafett, 4x200 m. Många lag ställde upp, bland annat ett lag med tränare vilket bidrog till en härlig stämning. 

 

Ett stort tack till alla tränare, funktionärer, föräldrar och deltagare för en rolig dag!

 

Resultat

Starka insatser på IVSM
2023-03-13 17:10
Två av helgens IFK-veteraner som skördade framgångar var Tony Berglund och Sune Persson

Klubbens veteraner tävlade med framgång i helgen nere i Uppsala på IVSM.

 

I den yngsta veteranklassen (M35) var Hans Lämås indragen i en centimeterstrid om guldet i längd. Hans som bara kunde göra ett hopp i tävlingen tog direkt en ledning med 5.86 i första hoppet. ledningen höll till sista omgången då Sundbybergs Judel Kibondo kunde passera Hans till silverplatsen med en centimeter till godo.

 

I M45 dominerade Tony Berglund 1500 m och 3000 meter med solklara vinster där 4.31.53 och 9.07.29 gav två guld. På 800 meter gjorde Tony också ett topplopp men där han med 2.03.52 fick se sig slagen av Spårvägens Daniel Norberg. Broder Niklas Berglund vann B-heatet i M40 3000 m på 9.39.56 vilket räckte till en 8:e plats.

 

På damsidan representerades vi av Hanna Söderlund som i K40 tog en 4:e plats i höjd med 1.12.

 

Vår superveteran Sune Persson plockade hem två brons (400 meter och 800 meter). Höjdpunkten var annars stavhoppet där Sune mötte ingen mindre än f.d. världsrekordhållaren Kjell Isaksson. Sunes förhoppning var här att få stå på pallen tillsammans med denne friidrottsgigant men dessvärre rev Kjell ut sig på ingångshöjden. Men ett silver till Sune på fina 2.40.

 

I klubbtävlingen placerade sig vår IFK-trupp som 18:e förening bland 157 deltagande.

 

Till resultaten

IUSM i Västerås
2023-03-13 13:39

IUSM 2023! IFK ställde upp med två aktiva, Vilhelm (Längd och 60 m) och Ella (vikt). Frida följde med som ledare och Anni som support. 

En väl godkänd SM debut för Vilhelm som fick känna på SM-nerverna. Han var snabb upp ur startblocken och fick sen känna på motståndet från ”världens snabbaste svenska 08” (citat Ville själv). Ella som inte kunnat träna med den rätta vikten inför SM, lyckades ändå hålla tävlingsnerver i schack och kastade alla kast inom kastzonen. Sen blev det att fördriva några timmar i Västerås innan resan började hem till Umeå. Då blev det Prison Island och ett laser game. Det gäller att synas med IFK Umeå tröjan även utanför friidrottshallen

 

Resultat Nestléspelen del 3
2023-02-27 11:16

Igår genomfördes Nestléspelen del 3 av 3. Vi tävlade i lag och avslutade med saft och kex. 

 

Resultat:

Delad 1a plats: Mr Munk och Mewtwo, 14 poäng

3a: IFK Force, 16 poäng 

4a: Majs, 17 poäng

5a: Big Brains, 23 poäng

6a: Lag tårta, 29 poäng 

 

 

Junior-SM inomhus i Karlstad
2023-02-26 16:30

På IJSM i Karlstads deltog två aktiva från klubben Nellie Wartanian F19 och Liam Jakobsson P19 som tillsammans med 590 deltagare i åldrarna 17-22 år tävlade i nya Eva Lisa Holtz arenan.

 

Lördagen började med försök på 60m häck där Nellie sprang på nya klubbrekordet 9.18. Det var 4 hundradelar från final. I längd blev det personbästa igen med 5.16.

Liam sprang 400m och försökstiden blev 54.12, tre tiondelar från pers. En godkänd tid med tanke på att han varit krasslig i några veckor.

 

På söndagen sprang Nellie 60m på 7.83 och tog en plats till semifinal. Där sprang hon ännu fortare, 7.77, och tog sig till finalen där hon slutade sjua på 7.85. Alla loppen under tidigare pers. Klubbrekord F18/F19. 

 

Resultat

Nyheter från föreningen
Startsida, 03/03 13:29 
Startsida, 01/03 09:25 
Startsida, 09/02 16:48 
Startsida, 05/12 14:39 
 
Besök oss på våra sociala medier
Våra samarbetspartners
Övrigt