SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IFK Umeå
Fotboll
F- 09

Spelarutbildningsläger
2023-04-08 10:39

Saxat från fotbollsförbundets hemsida:

Västerbottens Fotbollförbund bjuder in till Spelarutbildning genom öppna spelarutbildningsläger för pojkar och flickor i länet. Spelarutbildning står i centrum för all verksamhet och Svenska Fotbollförbundets spelarutvecklingsplan står som grund för spelarutbildningen. Västerbottens Fotbollförbund har som mål att utveckla spelaren i praktiska, teoretiska och sociala färdigheter. Det året man fyller 14 år kommer man att bjudas in till två träningstillfällen, ett på våren och ett på hösten. VFF erbjuder spelaren att delta i spelarutbildningsläger på 3 orter i länet, Umeå, Skellefteå och Lycksele.

https://vasterbotten.svenskfotboll.se/spelare/spelarutbildningslager/

 

Lägret för tjejer i Umeå kommer att vara den 6 maj och sista anmälningsdag är 28/4. Men eftersom anmälningar måste göras av kansliet, så kommer jag skicka en kallelse med sista anmälningsdag 24:00 den 26/4. Det kostar 150 kr för de som väljer att delta.

 

 

Ny säsong
2023-03-29 22:41

Om snöläget tillåter så startar träningarna måndag 17 april kl 19:00. I övrigt finns träningstiderna
på hemsidan. Vi kommer, liksom förra året, att lägga till ett fyspass. Mer info om när, kommer senare.

 

Direkt första veckan kommer gruppspelet i Intersport cup(DM) att dra igång med två
matcher 22 och 23 april. Dessutom klämmer vi in ett föräldramöte den veckan: 19 april kl. 19:00.

 

Vi ska beställa nya matchtröjor och behöver få veta vilken storlek och vilket nummer alla tjejer vill ha. En kallelse skickas ut, som ska besvaras senast söndag 2/4. Vi kommer att beställa på måndagen för att vi ska hinna få dem innan första matchen. Tröjorna heter Squadra 21 (vit adidas) och finns i storlek XS- L. Om man vill prova storleken först så finns de i Intersports klubbavdelning. Tjejerna köper sina egna tröjor och laget subventionerar en del. Det blir 150kr för tröja med enkelnummer och 180kr för dubbelnummer. 

 

Om det är någon som är osäker eller vill ändra sig angående Piteå Summer games och Umeå
fotbollsfestival, så vill vi höra det snarast innan vi betalar anmälningsavgiften.

 

Ladda nu så ses vi snart!

Mer pengar till laget
2022-08-27 10:38
Markus har hittat ett jobb för föräldrarna som kan dra in mycket! pengar om alla kan ställa upp:
Arbete på valdagen!
 
1.5 timmars utbildning (oklart när) sedan arbete på valdagen som är uppdelad i två 4 timmars pass. Betalningen till den personen som arbetar. Lönen för detta uppgår till 3300kr minus skatt.
 
Det finns även möjlighet att ha jour då går man utbildning 1.5 h och får 500kr och om man inte behöver rycka in på valdagen så får man 500kr utan att behöva göra något alls. I skrivande stund vet jag inte vad som händer om man måste arbeta men jag skulle tro att man då får betalt som vanligt. 
 
Svara senast måndag klockan 18 hur många som kan ställa upp på detta.
(Om man har annat inbokat men ändå vill bidra, anmäl att du kan ett av 4 timmarspassen. Två kan kanske dela en dag, men då måste båda gå utbildningen.)
Försäljning
2022-08-22 15:48
Hej spelare och föräldrar!
Nu är det dags att försöka dra in lite pengar till lagkassan! Vi säljer newbody och har som mål att varje spelare säljer minst 20 klädpaket var. Något säljtvång finns inte men inte heller någon övre gräns så ta chansen att försöka sälja så mycket som möjligt innan slutdatum 23 september! 
 
Kataloger kommer under veckan, man ni kan redan nu gå in på vår sida på newbody via länken nedan och registrera er som säljare och sedan dela med släktingar, vänner och bekanta som kan beställa från er digitalt. Leverans kan ske via oss men det går också att få leverans direkt hem till köparen - bra om man vill sälja till de som inte bor i närheten! Flera av er har säkert sålt newbody tidigare men hör av er om ni har några funderingar eller stöter på problem
 
 
Hälsningar,
Intäktsgruppen /Sara Jonsson
Umeå fotbollsfestival
2022-07-26 18:11

På torsdag börjar UFF för vår del kl 14:30 mot Krokom/Dvärsätt på Nydalafältet 11. Vi samlas 13:45. Spelprogramet finns här: https://umeafotbollsfestival.com/2022,sv/result/team/32950698/matches

Det är både A- och B-slutspel, så vi kommer att få spela på lördag oavsett hur det går (och eventuellt även söndag).  Observera att en av gruppspelsmatcherna är på Vildmannavallen, resten på Nydala (plan 11 resp12).

 

Efter andra matchen på torsdag hinner vi hem och duscha innan samlingen för invigningsmarchen kl. 19:15 på Skeppsbron. Efter marchen är det konsert till ca 21. På lördagkväll är det disco på Umeå Energi arena Vind kl. 20:00.

 

Nu har ju inte uppehållet varit alltför långt, men vi kör en träning kl. 10:00 i morgon onsdag för att starta upp och komma igång inför cupen!

 

Söndagens match inställd
2022-05-12 22:27

Hörnsjö får inte ihop folk till söndagens match, så den flyttas till senare tillfälle. Datum för detta är ännu inte bestämt. 

Kommande matcher
Spelade matcher
Kommande aktiviteter
Nyheter från sektionen
Fotboll startsida, 18/04 12:55 
Fotboll startsida, 26/03 10:05 
Fotboll startsida, 03/03 14:52 
Nyheter från föreningen
Startsida, 08/05 15:35 
Startsida, 27/04 14:27 
Startsida, 26/04 13:23 
Startsida, 03/03 13:29 
Startsida, 01/03 09:25 
 
Övrigt