VÅRUPPSTART div 1 Södra Norrland: På lördagen på Umeå Bowlingcentrum tog IFK Umeå Bowling emot ett BK Rebel som helt klart var ute efter revansch. Matchen kom också till sin karaktär att bli en kraftmätning lagen emellan där den inledande knappa ledningen med 3-2 övergick till 2-3 i gästernas favör i den andra serien och därefter ånyo svängde till 3-2 i den tredje för att slutligen avslutas med 2-3 vilket gav slutresultatet 10-10 och kägelpoängen 5829-5884.
.
ÄVEN spelnivån var allmänt hög hos de båda lagen med många serier över 200. Högst i IFK: Mikael Jonsson (867), Bo Söderström (831) och Peder Jacobsson (822).
.
IFK ber även att få gratulera BK Rebels Hans Nordgren som satte klubbrekord med hela 952 poäng över de fyra serierna! 😊
.
FORTSATT stabilt spel för IFK alltså. Detta innebär just nu en tredjeplats i serietabellen. vilket bådar gott inför nästa omgång den 17 februari. På bortaplan kommer IFK först att ta sig an Kramfors BK och därefter Nordingrå BK. Vi önskar laget ett stort lycka till! 😊