Hej!
Vi har fått en del reaktioner på informationen om bingolotter och vill gärna bemöta den kritik som har kommit, men även tacka för åsikterna. Det är genom dialog som vi växer!
Styrelsens ambition är att i framtiden ha gemensamma träffar för medlemmar och föräldrar för att informera om verksamheten, vad olika avgifter går till osv. Till våren kommer vi t.ex. kalla till årsmöte som är öppet för alla medlemmar samt föräldrar där ni också kan vara delaktiga i beslut som rör verksamheten.
Precis som andra föreningar så har boxningssektionen inom IFK Umeå drabbats ekonomiskt av pandemin pga minskade träningsavgifter och LOK-stöd. Samtidigt så vill vi satsa på verksamheten genom att köpa in ny träningsutrustning, en ny ring, utbilda fler tränare, möjliggöra för våra boxare att tävla mer osv.
Vi kommer att be er sälja/köpa bingolotter men ska se över formerna för det så att alla inte känner sig tvingade. Vi återkommer med information om det.
Vi vill särskilt framhålla att vinsten för försäljningen helt och hållet går till boxningssektionen och klubbens verksamhet. Tidigare år när det har sålts bingolotter så har vinsten gått till IFK Umeås kansliverksamhet.
Vi hoppas att alla våra aktiva medlemmar och föräldrar vill bidra till verksamheten och dess utveckling genom att sälja/köpa några bingolotter.
Med vänliga hälsningar styrelsen