SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IFK Umeå
Boxning

Resultat
Resultat 2024
 
Norrlandsserien deltävling 5, Skellefteå 17/22
Omar -  Alex, GBK 30-31
Emrik -  David,GBK 32-29
Celie - Frida, UBK 20-19
Top - Anmar, GBK 25-26
Hillevi - John, AGS 34-28
 
 
Norrländska mästerskapen, Luleå 3/2
Final
Alfred - Alexander, GBK 2-1
Daniel - William, Bodö Rsc r2 Daniel
Sid - Max, AGS Rsc r 2 Max
Extramatch
Ali - Kevin, TBK 3-0
 
Norrlandsserien deltävling 4, Umeå 20/1
Hillevi - Vidar, Ubk 32-27
Emrik - Omar, Bkä 28-27
Ruben - Leo, Tbk 26-25
Top - Douglas, Tbk 31-27
Manfred - Terje, Bkä 21-24
Vincent - Elliot, TBK 28-30
Emrik - Jack, Sbk 28-29
Kasper - Theodor, Hbk 26-25
Celie - John, Ags 22-26
Sixten - Wiggo, Hbk 18-23
Omar - Kalle, Ubk 30-27
Liam - Ture, Nbk 28-27
Edwin - Vidar, Ubk 33-27
 
Resultat 2023
 
Norrlandsserien deltävling 3, Umeå 16/12
 
Celie - Felicia BKÄ 23-24
Omar - Melker, AGS 21-22
Sixten - Anttoni UBK 19-24
Hillevi - Alexander, BKÄ 31-27
Vincent - Elliot, TBK 29-30
Stig - Theo, HBK 17-23
Liam - Wiggo, HBK 21-21
Edwin - Kalle, UBK 31-22
Axel - Ibra TBK 21-26
Omar - Amir, AGS 27-23
Lucas Emil SBK 20-19
Henry - Douglas, TBK 23-25
Top - Wille, HBK 32-34
Hugo - Alex, TBK 23-24
Liam - Gustav, BKÄ 24-28 
Manfred - Emil, SBK 21-22
Ruben - Ludwig, HBK 25-27
 
SM, Karlstad 8-10/12
Ungdom
Kvart: Alfred - Olle, Värnamo 4-1
Semi: Alfred - Adam, Ymer 2-3 Brons
 
Senior
Kvart: Max - Yousef, Hisingen 4-1
Semi: Max - Carl-Leon, Örebro 5-0
Final: Max - Ebou, Djurgården 5-0 Guld
 
Round Robin, Aldershot England 24-26/11
Max - James, HC 1-4
Max - Jack, ABT 5-0
 
Olympic hope 2028, Östervåla 18-19/11
Semi
Alfred - Odin, Nidaros 3-0
Sid - Hampus, BKT Rsc r1 Sid
Final
Liam - Sigge, Bålsta 0-3
Sid - Alfred Wo Sid
Dennis - Hirmiz BKT 0-3
Extramatcher
Wilma - Michella, MBK 1-2
Wilma - Emmy BKÖ Rsc r2 Wilma
Alfred - Mark, Litauen 3-0
 
Norrlandsserien, deltävling 2, Härnösand 11/11
Celie -  Noah, BKÄ 20-26
Omar -  Kalle, UBK 25-27
Edwin - Elliot TBK 26-33
Vincent -  Vidar, UBK 31-29
Liam - Alex, TBK 25-26
 
Draken cup, Sundsvall 28/10
Semi
Liam L - Theo HBK 3-0 (diplom)
Edwin - Lisa, Knivsta 0-3 (diplom)
Final
Vincent - Leonard, Ubk 2-1 (diplom)
Hillevi - Caroline, Knivsta 2-1 (diplom)
Liam L - Joshua, Ubk 0-3 (diplom)
Alfred - Viktor, Sbk 3-0
Karl - Joan, Tbk 1-2
Simon - Ali, bkä 1-2
 
 
Timrå 7/10
Alfred - Alexander,GBK 1-2
Wilma - Michelle, MBK 2-1
Liam - Giorgio, GBK 3-0
Karl - Joan, TBK 3-0
Ali - Ermas, ÖBK 3-0
Simon - Gustav, NBK 0-3
 
Boden 23/9
Ali-Miska, fin rscr3
Alfred- Jeremias 1-2
 
Ruskaturnaus, Rovaniemi 8-10/9
Semi
Max - Lasse, Fin Rsc r.2
Final 
Max - Kalle, Fin 4-1
 
BK Rappet, Luleå 6/5
Diplom 
Hillevi - Emmy, BKR 20-26
Henry - Charlie, GBK 19-25
Sid -  Elian, BKR 23-20
 
Sala Sparbank Box Cup 23-24/4
Semi
Liam - Jeun, UIF 0-3
Ali - Mohammed, BK Trim 1-2
Wilma - Emelie, Nässjö Rsc1
Dennis -  Oliver, Bålsta 0-3
Max - Ardi, Sais 2-1
Final
Alfred - Muharem, MBK 2-1  Guld
Simon - Mohammed 3-0 Guld
Max - Patriak, EBK 2-1 Guld
 
Tävling Boden 15/4
Liam - Ted, GBK 0-3
Karl - Mehdi, I19 3-0
 
Diplom SM, Köping, 1-2/4
Kvart
Vincent BS - Sixten, Hammarby 2-1
Alfred -  Kevin, BKrapid 3-0
Semi
Edwin - Neo, Kalmar 0-3 Brons 
Vincent BS - Eliot, Hisingen 3-0
Alfred - Viggo, Hammarby 2-1
Final 
Hillevi - Lilly, Knivsta 0-3 Silver
Vincent BS -  Yousef, KK Allround 0-3 Silver
Alfred - Leon, Halmstad 3-0 Guld
 
Nordiska mästerskapen, Malmö 24-26/3
Kvart
Max - Saleheddin, Norge 3-2
Semi
Max - Toni, Finland 0-5 Brons
Final
Tove - Emma, Danmark 0-5 Silver
 
Distriktskamp diplom, Umeå 25/3
Celie -Berna, UBK 20-19
Hillevi - Nova, NBK 29-25
Celie - Lana, UBK 20-21
Liam - Max, GBK 20-24
Vincent B - Kalle, UBK 21-24
Henry - Gabriel, UBK 25-24
Rafi - Mattis, NBK 22-24
Filip - Leo, I19 23-28
Sid -  Sebastian, I19 28-25
Alfred - Lias, TBK 32-29
Top - Mehdi, I19 30-27
 
Norrlandsserien, Skellefteå 11/3
Hillevi - Mohammad 23-27
Top - Alexander, GBK 26-26
Mimer - Albin, ÖBK 19-22
Liam - Charlie, GBK 21-26
Henry - Artur, BK 22-21
Rafi - Leo 19-26
Alfred - Alexander, GBK 18-18 (bröts i 3e)
Celie - Berna, UBK 21-22
Sid - Sebastian, I19 25-24
 
TUL Turnaus, Tammerfors 3-5/3
Kvart
Max - Anton, Estland 0-5
Semi
Mujtaba - Savon, Finland  1-4
Final 
Tove - Pihla, Finland 0-5
 
Norrlandsserien deltävling 3, Njurunda 25/2
Vincent BS - Alexander BKÄ 29-21
Edwin BS -  Yaseen, MBK 24-29
Celie - Elsa  BKH 18-30
Hillevi - Csenge, MBK 23-25
Liam - Charlie, NBK 22-24
Alfred - Ludvig, SBK 29-31
Top - Zacharias, GBK 31-26
 
 
Tävling, Brahestad 25/2
Ali - Hussain, I19 0-3
 
Norrländska mästerskapen, Timrå 18-19/2
Semi
Wilma - Martine, B30 0-3
Final
Karl - Ted, GBK 0-3
Ali - Kevin, TBK 3-0 Guld
Malik - Andre, I19 1-2
 
 
Golden girl, Borås 3-5/2
 
Kvart
Tove - Jay, England 0-5 
Semi
Wilma - Stina, KFUML 4-1
Final
Hillevi - Shiayana, England 0-3
Wilma - Sara, Kalmar RSCr1 Guld
 
Norrlandsserien deltävling 2, Timrå 28/1
 
Celie - Nova, NBK 20-20
Alfred - Ludvig, SBK 26-28
Vincent BS - Odd, SBK 26-19
Vincent BS - Dante, TBK 28-25
Edwin - Hjalmar, TBK 25-24
Liam - Charmie, NBK 18-24
Top - Abdirahim, BKÄN 26-22
 
 
Resultat 2022
 
SM, Botkyrka 9-11/12
Kvart
Max - Patrick, EBK KO2
Semi
Berevan - Elise, VBK 2-3
Dennis - Mohammad, BBK Ab1
Max - Ebou, DIF 3-2
Final
Tove - Wida, DIF 5-0 Guld
Max - Ajet Fightzone 5-0 Guld
 
Norrländska mästerskapen Timrå 26-27/11
 
Semi 
Dennis - Stanislav, BKÄ 0-3
Simon - Alex, BKF 0-3
 
Final
Berevan - Isabelle, Säter Rsc r3 Berevan Guld
Ali - Kevin, TBK 3-0 Guld
 
Tävling, Boden 5/11
Celie - Aada, Kink 19-20
Alfred - Charlie, GBK 21-24
Hugo -Alexander,GBK 22-28
Vincent B- Sebastian, Kemi 20-29
Pacaraphon - Sab, Lalu 23-26
William -Vincent, MBK 21-21
Oliver - Vincent,  MBK 23-25
 
Legacy Box Cup, Trondheim 28-30/10
Semi Diplom
Hillevi - Selma, Molde 24-26
Edwin -  Sean, Bodö 23-23 (2-1)
Vincent BS- Nathaniel, TK 21-19
Alfred - Konrad, Nidaros 28,5-29 (1-2)
Bronsmatch Diplom
Hillevi - Paige, Sedbergh 19-15,5 (3-0) Brons
Alfred - Vincent, Bergen 27,5 - 28,5 (0-3)
Final Diplom
Edwin - Vincent BS  22-21.5 (2-1) Guld & Silver
Semi matchbox
Dennis - Saadi, Pors 0-5
Final matchbox
Wilma - Hilde, Oslo 2-3
Malik - Stian, Horten Vinst ab2 Guld
 
Draken cup, Sundsvall 22-23/10
Semi
MATCHBOX
Simon - Aboulaziz, UBK 3-0
 
Final
DIPLOMBOX
Liam L - Olle, Knivsta 0-3
Hillevi - Caroline, Knivsta 3-0
Celie - Lilly, Knivsta 0-3
Hillevi - Matilda, Knivsta 3-0
Oliver - Arwid, BK ängeln 1-2
William - Albin, SBK 3-0
William - Lias, TBK 0-3
Vincent B - Dante, TBK 0-3
Darin - Hjalmar, TBK 0-3
Vincent BS - Vincent, SBK 3-0
Edwin BS - Elliot, TBK 0-3
Alfred - Oscar, SBK 3-0
Pacaraphon - Nils, SBK 1-2
 
MATCHBOX
Liam S - Lukas, Knivsta 2-1 Guld
Karl - Erfan, Helge 1-2
Simon - Hugo, SBK 0-3 Silvee
 
 
EM, Montenegro 11-23/10
 
Åttondel
Tove - Chukanova 0-5
Björneborg 7/10
Liam - Lassi, Tvs 0-3
Karl - Hanad, Knk 0-3
Berevan - Johanna, Heta 0-3
 
Round robin, Oslo 7-9/10 Landslag
Max - Tomasz, Polen 1-2
 
Karleby 24/9
Tove - Laura, Fin 1-2
Mujtaba-Albert, Fin 0-3
Dennis-jaro, Fin 0-3
 
Ruskaturnaus 9-11/9 round robin
Max - Lasse, Oulun tarmo 1-4
Max - Kalle, FIN 3-2 Guld
 
 
Golden Girl 27-29/5
 
Kvart
Berevan - Alexandra, Örebro 0-5
Semi
Tove - Anne, Kanada 0-5
 
Diplomtävling Luleå 22/5
Edwin BS - Vincent BS 26-27
Liam S - Darin BK Rapp 29-25
William - Hugo 23-24
Karl - Julian, BK Rapp 27-29
Celie - Charlie, BK Rapp 18-19
Alfred - Oscar, BK Rapp 25-26
Oliver - VIncent, BK Rapp 23-31
Liam L - Elisa, BK Rapp 20-28
 
 
Mellansvenska mästerskapen 14-15/5
Semi
Malik - Mohamad, Knivsta 2-1
Final
Berevan - Ajlina, Majorna RSC-I 3 MBK
Tove - Sandra, DIF 2-1 Guld
Simon - Hugo, SBK 3-0 Guld
Malik - Robin, Knivsta WO Malik Guld
 
Diplomtävling, Timrå 23/4
Karl - Hobbe BK Älgen 29-30
Nemo - Charlie GBK 29-29
Hillevi - Pelle SBK 26-27
William - Erik TBK 26-29
Liam - Noah ÖBK 31-29
Elliot - Nils SBK 27-27
Edwin - Teodor SBK 25-25
Vincent BS - Hjalmar TBK 22-23
Oliver - Lias TBK 25-27
Vincent B - Vincent SBK 22-20
Hugo - Alexander GBK 23-23
Alfred - Wille HBK 25-26
Celie - Vincent SBK 21-24 
 
Nordiska mästerskapen, Island 26/3
Tove - Maria, FIN  3-2 Guld
Tove Nordisk mästare
 
Diplomtävling, IFK Umeå 26/3
Vincent B - Douglas, SBK 20-24
Hugo C - Elvin, SBK 25-24
Hillevi - Liam, Härnö 26-27
Nemo - Alexander, TBK 30-31
Celie - Charlie, SBK 19-22
Edwin - Teodor, SBK 26-25
William - Erik, TBK 28-30
Oliver - Lias, TBK 19-20
Elliot - Yosef BKÄ 24-22
Vincent BS - Kalle UBK 23-22
Alfred - Alexander, GBK 27-25
Hugo F - Charlie, GBK 24-24
Pacaraphon - Vincent, SBK 25-25
Liam - Nils, SBK 20-24
Karl - Rocky, GBK 31-30
 
Bästa hemmaboxare 
Karl o Hillevi
Bästa utveckling
Alfred 
 
 
Tul-turnaus Kajaani
Semi
Max -Kaapo, LaKa KO2 Max
Final
Max - Lasse, Oulun 5-0 Guld
 
Diplomtävling Timrå 26/2
Oliver - Lias, TBK 25-29
Elliot - Pelle, SBK 27-26
Edwin - Hjalmar, TBK 25-25
Alfred - Israr, HärnöBK Disk(hård boxning)
Celie - Charlie, SBK 22-23
Nemo - Vincent, TBK 27-30
Hillevi - Elvin, SBK 27-23
Liam L - Aron, SBK 25-23
William - Adam, SBK 28-28
Karl - Noah, ÖBK 29-27
Hugo - Wille, HärnöBk 27-29
Liam S - Alexander, TBK 34-32
 
Tammer turnaus, Tammerfors Finland 21-23/1
Tove - Maria, Finland 4-1
Tove - Pihla, Finland 0-5
Tove - Ahadi, Norge 2-3 Brons
 
 
 
Resultat 2021
 
SM, Norrköping 9-12/12
Kvart
Mujtaba - Lorans, IKY 0-5
Semi
Berevan - Alexandra, Öbk Rsc 3 SM BRONS
Max - Liridon, Hammarby 0-5 SM BRONS
Final
Tove - Norah 5-0 SM GULD
 
Nystarten, diplom. Östersund 13-14/11
 
Oliver - Ted, GBK 25-28
Oliver - Tilda BKÄ 27-28
William- Viktor, GBK 25-29
William - Viktor, GBK 28-30
Hillevi - Anton, SBK 28-24
Hillevi - Håkon, B30 27-29
Nemo - Aksel, B30 30-29
Nemo - Rocky, GBK 27-27
Karl- Wille, HBK 27-26
Karl - Noah, ÖBK 28-27
Liam - Noah, ÖBK 27-26
Liam - Ted, GBK 33-31
Alfred - Ebbe BKÄ 25-25
Alfred - Miki, BKÄ 26-24
 
Pris för högst poäng
Lördag: Nemo & Hillevi
Söndag: Liam
 
Kajaani turnaus, Kajaani 6-7/11
 
Max - Lasse, oulun 2-3
Tove - Fatma, Viipurin 0-5
Berevan - Erika, HeTa 2-3
 
Katrineholm 30/10
Berevan - Thea, BK Öster 3-0
Simon - Mohammed, BK Öster 3-0
 
Gripen Cup, Söderköping 25-26/9
Semi
Mujtaba - Hilal, DIF 3-0
Max - Besfort, Fightzone 2-1
Robin - Khoder, ABC 0-3
Final
Berevan - Paulina, Hammarby 3-0 Guld
Mujtaba - Tim, Bålsta 2-1 Guld
Max - Gustav, EBK 1-2 Silver
 
Ruskaturnaus, Rovaniemi 11-12/9
Mujtaba - Benjamin, Finland 0-5
Max - Santeri, finland 0-5
Mujtaba - Julian, Finland 0-5
Max - Santeri, Finland 0-5
 
XVI Silesian womens boxing championship 5-11/9 Polen
Semi
Tove - Anna, Polen 5-0
Final
Rim, Frankrike - Tove Rsc r.3 Silver
 
Vittingeparken, Morgongåva 7/8
Mujtaba - Joel, Eskilstuna 1-2
Berevan - Matilda, BK Öster 3-0
 
Grand prix, Usti nad labem 4-9/5
Kvart
Tove - Tetyana, Ukraina 0-5
 
Strandja, Sofia 21-28/2
Åttondel
Tove - Tursunoy, Uzbekistan 0-5
 
 
Resultat 2020
 
SM, Gävle 30/10-1/11
Semi 
Max - Erik, DIF 0-5 Brons
 
Final
Tove - Nathalie, Hammarby 5-0 Guld
Björneborg, gala, 29/2
 
Alisina - ibi, Viipurin 1-2
Mujtaba - Juuso, PoNMKY 3-0
Tim - Robert, Viipurin 2-1
Tove - Fatma, Viipurin 0-3
Berevan - Katiella, TVS 1-2
 
Norrlandsserien deltävling 5, Skellefteå 15/2
 
Maximilian Gustafsson - Lauri, RaNy 23-20
Oliver Lidman - Veikko, CAT 18-17
Felix Milton - Roope, CAT 25-23
Nemo Bergqvist - Machmoud, Härnö 23-25
Liam Sundgren - LaurI, KINK 23-24
Edgar Gustafsson - Durara, KINK 31-35
Hillevi Knopf - Jessica, KINK 16-24
Tuwa Lundblad - Johanna, BK Älgen 22-20
Didrik Christoffersson - Navid, OuTa 24-25
Sigge Nygren - Katlego, KINK 17-24
Noah Vall - Colin, Gbk 26-27
Robin Franzen - Sebastian, GBK 24-23
 
 
 
 
 
Golden girl, Borås 31/1-2/2
 
Semi:
Tove - Alexandra, England 3-2
Final:
Tove - Mariia, Eternity if 0-5 Silver
 
Norrlandsserien deltävling 4, Sundsvall 11/1
 
Nemo - Israr, Härnö bk 27-28
Robin - Liam, BK Älgen 26-29
Edgar - Ted, Guldstadens BK 31-30
Didrik - Adam T, Umeå BK 29-32
Noah - Vihtori, Umeå BK 30-32
Alisina - Ludvig, Sundsvalls BK 27-26
 
 
Resultat 2019
 
SM, Köping 5-8/12
 
Kvart:
Mujtaba - Nasir, GBK 0-5
Max - Liridon, Hammarby IF RSC liridon
 
Semi:
Tove - Linn, IF Linnéa 5-0
 
Final:
Tove - Atosa, Fightzone 5-0 Guld
 
King of the ring, Borås 22-24/11
 
Semi:
Mujtaba - Joel, Eskilstuna 0-5
 
Round robin
Tove - Atosa, Fightzone RSC r2
Tove - Portugal 0-5
Tove - Mariia, Eternity if 0-5
 
Norrlandsserien deltävling 3, Umeå 16/11
 
Oliver - Machmoud, Härnö BK 22-23
Alisina - Colin, GBK 26-25
Nemo - Hannes, SBK 21-19
Robin - Colin, GBK 24-24
Edgar - Liam, SBK 30-29
Felix - Charlie, GBK 25-22
Noah - Oliver, Härnö BK 30-26
Edgar - Adam, UBK 31-32
Didrik - Lucas, UBK 28-30
 
 
Draken cup, Sundsvall 9-10/11
 
Diplom 
Edgar - Liam, Sundsvall BK   30-27
Didrik - Elin, BK Ängeln 18-17
Didrik - Viktor, BK Älgen 28-27
Semi
Max - Raouf, Njurunda BK Rsc r1
Final
Mujtaba - Nasir, Guldstaden BK 0-3
Max - Victor, BK Falken 1-2 Silver
 
Gala, Björneborg 26/10-19
 
Max - Antti, tampere  3-0
 
Norrlandsserien, deltävling 2,Njurunda, 19/10-19
 
Edgar - Adam G, Umeå BK   30-28
Hugo - Viggo, Sundsvalls BK 28-26
Noah - Colin, Guldstadens BK 26-25
Didrik - Viktor, BK Älgen 28-28
 
 
Skellefteå box cup, 12-13/10-19
 
Semi
Edgar - Durara, Kiimingin. 30-32
Max - Pavel, Petrozavodsk RSC 2
Final
Noah - Lucas, Umeå BK 28-32
Didrik - Vihtori, Umeå BK 26-32
Mujtaba - Aleksander, Petrozavodsk 5-0 Guld
Max -  Ruben, BK Älgen  3-2 Guld
 
Bästa senior:Max Englund
 
Norrlandsserien deltävling 1, Östersund, 21/9-19
 
Didrik - Lucas, Umeå BK 26-29
Noah - Ted, Guldstadens BK 27-24
Edgar - Max, BK Ängeln 27-23
 
Norrlandsserien, Timrå, 11/5-19
 
Noah Vall - Edvin, Sundsvalls BK 30-23
Noah Vall - Viktor, BK Älgen    31-29
Edgar Gustafsson -  Ted, Guldstadens BK 30-24
 
Sista deltävlingen denna säsong i Norrlandsserien, Edgar fick årets heders/uppmuntringspris.
 
 
Pirkka tournament, Tammerfors, 4-5/5-19
 
Final:
Mujtaba - Julian, Finland 5-0 Guld
 
 
Kimingin, 27/4-19
 
Tove - Satu, Finland 0-3
Max - Lasse, Kemi RSC r2
 
Bästa boxare: Max Englund
 
 
International youth & junior competition, Kumla, 19-21/4
 
Semi:
Mujtaba - Joel, Eskilstuna BK 2-0
 
Final:
Mujtaba - Angelo, DIF 3-0 Guld
 
 
Norrlandsserien+Aprilfighten Härnösand, 6/4-19
 
Edgar - Melvin, Härnö BK   28-20
Edgar - Rocky, Guldstadens BK  30-24
 
Tim - Samuel, Öbacka BK  WO Samuel vinst
 
 
Mars, Månadstävling, Dif Stockholm 
 
Mujtaba - Joel, Eskilstuna BK  1-2
 
Norrlandsserien, Skellefteå, 16/2-19
 
Tuwa - Ester, GBK 25-22
Tuwa - Ellen, GBK 28-24
Edgar - Leo, UBK 30-25
Viggo - Eddie, GBK 26-31
Viggo - Bilal, GBK 27-28
Abdallah - Andres, Kink 21-22
Mira - Luna, BKÄ 26-26
Didrik - Kristian, Kink 23-27
Noah - Are, BKÄ 24-26
 
 
Februari, Golden Girl, Borås, 1-3/2-19
 
Semi
Tove Lundberg - Gloria, Team France. 0-5
 
Norrländska mästerskapen, Östersund, 2-3/19
 
Final
Mujtaba Hasani - Nasir, Guldstaden BK 0-3
 
 
Januari, Norrlandsserien, Sundsvall, 19/1-19
 
Edgar Gustafsson - Leon, Timrå BK 28-24
 
 
Resultat 2018
 
SM, Stockholm, 14-16/12-18
 
Ungdoms SM
 
Semi Mujtaba Hasani - Zekeryahan, Haninge  5-0
Final Mujtaba Hasani - Omar, East IF  4-1 Guld
 
Junior SM
 
Semi Max Englund -  Mohamad, Hammarby  RSC r1
Final Max Englund - David, BK Falken  5-0 Guld
 
Senior SM
 
Semi Tove Lundberg - Lina, Djurgården 2-3 Brons
 
 
December, Norrlandsserien, deltävling 4,Umeå BK
 
Edgar Gustafsson - Leon, Timrå BK     25-25
Noah Vall - Sam, Guldstadens BK        22-24
Adam Stepanov - Lina, BK Ängeln        23-25
Didrik Christoffersson - Emil, Sundsvalls BK   22-22
Viggo Larsson - Bilal, Guldstadens BK  24-25
 
 
November, Kajaaniturnaus, Kajaani, 17-18/11-18
 
Semi
Max Englund - Anton Embulaev LAKA   0-5
 
Final
Mujtaba Hasani - Sam Morovati HETA  0-5
Tove Lunderg - Fatma Hajizadeh RORE  0-5
 
 
Norrlandsserien, deltävling 3, IFK Umeå, 10/11-18
 
Mira Lundberg - Tova, Guldstadens BK   26-30
Noah Sandlund - Filip, Sundsvalls BK   23-24
Mira Lundberg - Emina, Härnösands BK 27-24
Edgar Gustafsson - Max, BK Ängeln  28-25
Viggo Larsson - Liam, BK Ängeln  28-26
 
 
Norrlandsserien, deltävling 2, Njurunda(Timrå), 20/10-18
Viggo Larsson - Eddie, Guldstadens BK   23-27
Mira Lundberg - Elin, BK Ängeln   25-22
Edgar Gustafsson -  Liam, Timrå BK  25-32
Noah Sandlund - Robin, Sundsvalls BK   21-25
Mira Lundberg - Fredrikke, BK Ängeln  24-22
 
 
Skelleteå Box Cup, Skellefteå, 13-14/10-18
 
Diplomfinal:
Edgar Gustafsson  - Bendik, Bodö  0-3
Mira Lundberg - Elise Bodö  0-3
Semi: 
Max Englund - Lasse, Kemin into   3-0 
Tim Mäklin - Omar, Härnösands BK  0-3
 
Final:
Tove Lundberg - Laura, ONS   2-1  Guld
Max Englund - Ali, BK Älgen   RSC R3  Guld
 
Bästa Dam: Tove Lundberg 
Punchpralinernas Bästa boxare: Max Englund
 
Mellansvenska mästerskapen, Stockholm, 22-23/4-18
 
Tove Lundberg- Lina, DIF         1-4
Wilma Milton - Vera, Haninge RSCr2 Vera
 
 
Olympic goal 2024, Kristinehamn, 6-8/4-18
 
Mujtaba Hasani - Muslim, Jessheim BK (NOR) 2-1
Mujtaba Hasani - Joseph, BK Sct Jorgen (DAN) 0-3
Mujtaba Hasani - Sam, BK Revansch 3-0 Silver
Max Englund - Majd, TIFA BC   1-2
 
Mars, Mellansverige vs Norrland 24/3-18
 
Max Englund - Jon, BK Kelly  3-0
 
Bästa norrländska boxare: Max Englund
 
 
Norrländska 2018, Skellefteå 2-3/2-18
 
Final:
Max Englund - Gustav, Hudiksvalls BK 2-1 Guld
Fredrik Winnered - Ahmed, BK Falken  WO Guld
 
 
Resultat 2017
 
 
Gala Timrå, 18/11-17
 
Max Englund - Ali Reza, BK Älgen  3-0
 
 
ACBC Göteborg, 3-5/11-17
 
Kvart
Shair Ali Syed - Mohammad, Angered BC  2-1
Semi
Shair Ali Syed -  Milad, Djurgården  2-1
Mujtaba Hasani - Christoffer, Frölunda BK RSC2 
Final
Shair Ali Syed -  Riad, Oslo   2-1  GULD 
Mujtaba Hasani - Simon, BK30 Motala RSC1 GULD
 
 
Falken fight night Gävle, 28/10-17
 
Max Englund - David, BK Falken  1-2
Fredrik Winnered - Ahmed, BK Falken  2-1
 
Bästa bortaboxare: Fredrik Winnered
 
 
 
Draken Box Sundsvall, Oktober
 
Fredrik Winnered - Ahmed, BK Falken 1-2
 
 
Gripen Cup Söderköping, , 29/9-1/10-17
 
Semi
Mujtaba Hasani - Tommy, Nyköping BS  5-0
Shair Ali Syed - Josef, Botkyrka  5-0
Max Englund -  Gabriel, Antares BK  3-2
 
Final
Mujtaba Hasani -  Sam, BK Revansch 1-4 SILVER
Shair Ali Syed -  Atal, NBK Akilles  4-1 GULD
Max Englund - Jir, Frölunda BK  0-5 SILVER 
 
 
Gala Östersund, 9/9-17
 
Shair Ali Syed - Ahmad, Morgongåva   0-3
Tove Lundberg - Christine, B30 Norge  2-1
 
Bästa Dam: Tove Lundberg
 
 
Gala i Skellefteå, Mars
 
Shair Ali Syed - Hamid, Guldstadens BK  0-3
Ramin Kakar -          , Unbound   3-0
Max Englund - Elias, I19IF  1-2
Isac Bechir Dahlstedt -      , Luleå BK  3-0
 
 
Norrländska,Boden, 4-5/2-17
 
Semi:
Oliver Olofsson - Youssef, Unbound 3-0
Ramin Kakar - Najubullah, Unbound  TKO
Max Englund - Edris, Luleå BK  3-0
Isac Bechir Dahlstedt - Lars, Luleå BK  1-2
 
Final
Shair Ali Syed - Hamid, Guldstadens BK 2-1 GULD
Ramin Kakar - Erik, BK Ängeln  2-1 GULD
Oliver Olofsson - Chinigs, Guldstadens BK  1-2 SILVER
Max Englund - Jacob, Luleå BK 2-1 GULD
 
Bästa Ungdom: IFK Umeå
Bästa Ungdomsklubb: IFK Umeå
 
 
Besök oss på våra sociala medier
Övrigt