Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
2004/2003

ITALIA Women Tournament 9-12/6 2004


Semi
Anna Ingman SWE - Elisa Masiero ITA 18-10


Final
Mary Spenser CAN - Anna Ingman SWE 35-18

 

 

Ahmet Comert Cup Istanbul Turkiet 12-16/5 2004


Kvart
Methap Bakis TUR - Anna Ingman SWE 22-9

 

 

Women Boxing World Tournament Tönsberg Norway 28/4 - 1/5 2004


Kvart
Anna Ingman SWE - Elisa Masiero ITA 31-11

Semi
Aruna Misra IND - Anna Ingman SWE 25-17

 

 

Nordiska Mästerskapen i Stockholm 27-28/3 2004


Semi
Ari-Pekka Tervahauta FIN - Per-Jonas Karlsson SWE 5-0
Andreas Evensen NOR - Mateo Sandgren SWE 3-2
Katrin Enocksson SWE - Mirjam Sedin SWE 5-0
Theri Lukka FIN - Lina Nordlund SWE 5-0
Anna Ingman SWE - Karianne Kristiansen NOR RSC3

Final
Anna Ingman SWE - Yvonne B Rasmussen DAN RSC3

Nordisk Mästare: Anna Ingman IFK Umeå

 

 

Landskamp mot Ryssland i St Petersburg 21/3 2004


63 kg Maria Karlova RUS - Lina Nordlund SWE 3-0
66 kg Anna Ingman SWE - Ludmila Kuzmina RUS 3-0

 

 

SM i Linköping 11-14/3 2004


Semi
Alexander Papacosta IFK - Mahmud Bale Nyköping RSC4


Final
Patrick Bogere RBK - Alexander Papacosta IFK RSCO2

 

 

Dam & J-SM i Eskilstuna 6-8/2 2004


Kvart
Per-Jonas Karlsson IFK - Jim Dam Örnen 4-1


Semi
Jennifer Anthony Eskilstuna -Mirjam Sedin IFK 3-2
Lina Nordlund IFK - Erika Berglund Eskilstuna 4-1
Per -Jonas Karlsson IFK - Raman Danial Dalen 5-0


Finaler
Daron Omed Majorna - Per-Jonas Karlsson IFK 3-2
Lina Nordlund IFK - Klara Svensson Höllviken 5-0
Anna Ingman IFK - Anna-Lotta Ridehag Eskilstuna 5-0

Svensk Mästare: Lina Nordlund IFK Umeå
Svensk Mästare: Anna Ingman IFK Umeå

 

 

Landskamp mot Finland i Kristianstad 11/12 2004


Anna Ingman SWE - Theri Lukka FIN 3-0

Bästa Boxare Sverige: Anna Ingman IFK Umeå



2005/2004


EM i Tönsberg, Norge 9-14/5 2005


Kvartsfinal
Yvonne Rasmussen DEN - Anna Ingman SWE 19-14

 

 

Nybörjar-SM i Karlstad 15-17/4 2005


Semi
Monto Jallow BK Kelly - Pontus Bergh IFK 3-0

 

 

Landskamp mot Norge i Oslo 16/4 2005


Cecilia Braekhus NOR - Anna Ingman SWE 2-1

 

 

Nordiska Mästerskapen på Bornholm, Danmark 26-27/3 2005


Semi
Anna Ingman SWE - Gry Espersen DEN RSC3


Final
Anna Ingman SWE - Marlene Nielsen DEN 29-18

Nordisk Mästare: Anna Ingman IFK Umeå

 

 

Landskamp mot Ryssland i Sundsvall 18/2 2005


Anna Ingman SWE - Liubov Lopanina RUS 2-1

 

 

Dam & Junior-SM i Umeå 11-13/2 2005


Semi
Anna Ingman IFK- Binti Toure Winning BC 38-15


Final
Anna Ingman IFK - Petra Brodersen BK Revanch 23-1

Svensk Mästare: Anna Ingman IFK Umeå
Bästa Dam: Anna Ingman IFK Umeå

 

 

KP-Cup i Uppsala 22-23/1 2005


Semi
Pontus Bergh IFK - Erik Gunnarsson Ljungby Uppg r1
Anna Ingman IFK - Pauliina Virta FIN 3-0


Finaler
Jasser Abdo Iriba Narva - Mateo Sandgren IFK 3-0
Anna Ingman IFK - Johanna Kulmala FIN 3-0
Pontus Bergh IFK - Andreas Lindström Visby 3-0
Jarmo Pulska Kelly - Virstiuc Gheorge IFK 3-0

Bästa Dam: Anna Ingman IFK Umeå

 

 

Barentskamp i Kemi Finland 4-5/12 2004


Semi
Herman Karlsson IFK - Olli-Pekka Rötkönen FIN 3-0


Final
Herman Karlsson IFK - Toni Hämäläinen FIN 2-1

 

 

USM I BORÅS 26-28/11 2004


Semi
Herman Karlsson IFK - Robin Carlsson LIN 4-1


Final
Ahmed Hassan LIN - Herman Karlsson IFK 3-2

 

 

EURO TOURNAMENT Uleåborg 20-21/11 2004


Final
Anna Ingman IFK - Yana Laptina RUS RSCr3

Bästa Dam: Anna Ingman IFK Umeå

 

 

ANGERED CENTRUM BOX CUP 5-7/11 2004


Kvart
Per-Jonas Karlsson IFK - Farid Hanifi DAN 2-1

Semi
Per-Jonas Karlsson IFK - Magnus Rishaug NORGE 3-0
Paul Petrus JÄRFÄLLA - Jonas Edström IFK 2-1
Virstiuc Gheorghe IFK - Tov Kruke NORGE Uppg r1
Anna Ingman IFK - Pauliina Virta FIN 3-0


Final
Herman Karlsson IFK - Tuukka Suontaka FIN 3-0
Andreas Bengtsson HAIS - Per-Jonas Karlsson IFK WO
Mats Honka RBK - Virstiuc Gheorghe IFK 2-1
Anna Ingman IFK - Teres Danila LINNEA 3-0

 

 

Draken Cup i Sundsvall 23-24/10 2004


Semi
Laurence Day NARVA - Jonas Edström IFK Uppg r2


Finaler
Marius Skotnäs NORGE - Herman Karlsson IFK 3-2
Per-Jonas Karlsson IFK - Erfan Malai SBK 3-2

 

 

EM i Riccione Italien 4-9/10 2004


Kvart
Anna Ingman SWE - Csilla Csejtei HUN 26-8


Semi
Anna Ingman SWE - Larisa Pop ROM 41-31


Final
Irina Sinetskaja RUS- Anna Ingman SWE 32-21

EM silver: Anna Ingman IFK Umeå

 

 

Gefle Dagblad Box Open i Gävle 24-26/9 2004


Semi
Rickard Hedblad BKF - Jonas Edström IFK 4-1
Herman Karlsson IFK - Kasbek Lorsanov Russia 5-0
Pontus Bergh IFK - Gennadi Roubalio NORGE RSCr3


Finaler
Andreas Bengtsson HAIS - Herman Karlsson IFK 5-0
Jaffer Abbo Iriba NARVA - Mateo Sandgren IFK 5-0
Mikael Kildal NORGE - Pontus Bergh IFK RSCr3
Virstiuc Gheorghe IFK - Linus Rantakranc SSK UPPSALA RSCr1




2006/2005


EU-mästerskapen Sardinen, Italien 6-11/6 2006


Semi
Anna Ingman SWE - Yvonne Rasmusen DEN 19-14


Final
Anna Ingman SWE - Nurhayat Hicyakmazer TUR 35-16

EU-Mästare: Anna Ingman IFK UMEÅ

 

 

Ahmet Comert Cup i Turkiet 2-7/5 2006

 

Kvart
Anna Ingman SWE - Kubra Ozkirisci TUR AB2


Semi
Bilalova Poteyeva RUS - Anna Ingman SWE 26-12

 

 

Mattias Minne i Timrå 8-9/4 2006


Jesper Shinkler Haninge BK - Christian Boberg IFK 5-0


Final
Miran Karim IFK - Simon Lundberg BKB 5-0

 

 

Nybörjar-SM i Köping 24-26/3 2006


Semi
Mehdi Mohassahvi RBK - Christian Boberg IFK 5-0 

Final
Kaj-Laesö Buch Göteborg - Sebastian Thörnström IFK RSCr3

 

 

International Woman Boxing Tournament Ryssland 14-19/3 2006


Semi
Aleksandra Kozlan UKR - Anna Ingman SWE 17-12

 

 

Dam & J-SM i Uppsala 3-5/2 2006


Semi
Isac Stjerna LIN - Herman Karlsson IFK RSC2


Final
Klara Svensson Höllviken - Anna Ingman IFK 13-12

 

 

Norrlänska Mästerskapen Njurunda 28-29/1 2006


Final
Christian Boberg IFK - Mischa Sundelius BKF 5-0
Nepo Vlad BK Masen - Sebastian Thörnström IFK 4-1

 

 

Landskamp Sverige vs Turkiet i Stockholm 28/1 2006


Anna Ingman SWE - Elif Islak TUR RSCr1

 

 

Mixad Landskamp i Finland 4/12 2005


Anna Ingman SWE - Päivi Tukkio FIN 2-1

 

 

Barentskamp i Boden 3/12 2005


Olli-Pekka Rötkönen FIN - Herman Karlsson SWE 2-1
Henri Stenroth FIN - Sebastian Thörnström SWE 2-1

 

 

Timrå 11/11 2005


Herman Karlsson IFK - Erfan Malai SBK 3-0
Sebastian Törnström IFK - Bediaouy Sakari ÖBK RSCr3

 

 

Skellefteå 5/11 2005
Christian Boberg IFK - Sauli Leskinen FIN 5-0

 

 

VM i Podolsk, Ryssland 26/9 - 2/10 2005


Åttondelsfinal 

Anna Ingman SWE - Aleksandra Kozlan UKR 19-27

 

 

Witch Cup Ungern 10-14/8 2005


Semi
Anna Ingman SWE - Terez Szabo HUN RSCr2


Final
Anna Ingman SWE - Yvonne Rasmussen DEN 20-8



2007/2006


Maj Box Cup i Stockholm 5-6/5 2007


Semi
Evelina Dahlman BK Masen - Malin Arnesson IFK 45-10
Evelyn Grubich Tyskland - Johanna Sjödin IFK 24-11
Nazdar Ghafouri IFK - Ida Brogren BK Revanch RSCr1


Final
Elin Brändström IFK - Nina Roshan ABC 28-6
Nazdar Ghafouri IFK - Evelina Pedersen BK Fighter 14-8

 

 

SM i Sundsvall 19-22/4 2007


Kvart
Jonatahan Gromark AIF - Anders Lindström IFK 38-18


Semi
Elin Rönnlund Haninge BK - Johanna Sjödin IFK 22-9


Final
Ronja Holgersson UIF - Anna Ingman IFK 10-10 (39-37)

 

 

Boden 31/3 2007


Malin Arnesson IFK - Tuovi Ala Pöntiö FIN 2-1
Elin Brändström IFK - Emma Seppänen FIN 3-0
Anders Lindström IFK - Pasi Haapala I 19 3-0 
Johanna Sjödin IFK - Miska Mattanen FIN 30-26

 

 

Nybörjar-SM i Trellborg 23-25/3 2007


Kvart
Anthony Yigit Skarpnäck - Joakim Eriksson IFK 5-0
Besam Josef Gladius - Sebastian Törnström IFK 4-1


Semi
Evelina Dahlman Masen - Malin Arnesson IFK RSCr3
Emelie Olofsson Amatör - Elin Brändström IFK 3-2


Final
Johanna Sjödin IFK - Amie Ramstedt Hisingen 5-0
Serwah Ibrahim SBK - Nazdar Ghafouri IFK 4-1

Svensk Nybörjarmästare: Johanna Sjödin IFK UMEÅ

 

 

Mattias Minne i Timrå 3-4/3 2007


Semi
Fredrik Stridh SBK - Joakim Eriksson IFK 4-1
Sebastian Törnström IFK - Philip Hanna Botkyrka 5-0

Finaler
Sebastian Törnström IFK - Patrik Bengtsson BK Masen 3-2
Joel Landström BKH - Philip Nordin IFK 3-2

 

 

Norrlänska Mästerskapen i Östersund 27-28/1 2007


Finaler
Kajsa Brändström GBK - Malin Olofsson IFK 2-1
Malin Arnesson IFK - Petra Lindmark BKB 2-1
Rebecka Nyberg BKW - Elin Brändström IFK 2-1
Nazdar Ghafouri IFK - Serwah Ibrahim SBK 2-1
Niklas Lumia BKW - Joakim Eriksson IFK 3-0
Jonas Häggström BK Swing - Sebastian Törnström IFK KOb
Joel Landström BKH - Virstiuc Gheorghe IFK 3-0
Philip Nordin IFK - Jeff Viklund BKH ABr2

 

 

VM i New Delhi Indien 18-23/11 2006


Anna Ingman SWE - Bianka Nagy HUN RSCO 2

Kvart
A Kozlan UKR - Anna Ingman SWE 17-6

 

 

Angered Centrum Box Cup i Göteborg 2-4/11 2006


Kvart
Justecia Trudsson HBK - Malin Arnesson IFK 3-0
Christian Boberg IFK - Dmitry Pojarkov Dröback RSC3


Semi
Amanda Bengtsson Enighet - Malin Olofsson IFK 3-0
Hamza Abdul-Majid LBK - Joakim Eriksson RSC2
David McNamara IFK - Rang Serbat Rinkeby 3-0
Nikan Soheilifar IF Linnea - Christian Boberg IFK 3-0
Amir H.Babek Botkyrka - Mikael Johansson IFK 3-0


Final
Diana Nadim Lindholm BK - Oliwia Lundblad IFK RSC3
Esben Larsson Apollo BK - David McNamara IFK 3-0

 

 

Venus Box Cup i Vejle, Danmark 19-22/10 2006


Aya Cissoko FRA - Anna Ingman SWE 19-5

 

 

Falken Cup i Gävle 29/9 - 1/10 2006


Semi
Samir Aouali BK Ymer - Sonny Fransson IFK RSCr1
Sebastian Thörnström IFK - Emil Holm BK Ringen 3-0


Final
Oliwia Lundblad IFK - Birivan Karim BK Rågsved 3-0
Sanna Skoglund IF Linnea - Malin Arnesson IFK 2-1
Nikan Soheilifar IF Linnea - Christian Boberg IFK 3-0
Sebastian Thörnström IFK - Magnus Malmgren Träffen Uppgr2

 

 

EM i Warszawa, Polen 4-9/9 2006


Irina Poteeva RUS-Anna Ingman SWE RSCO-2

 

 

Witch Cup Ungern 10-13/8 2006

 

Kvart
Anna Ingman SWE – Bianka Nagy HUN RSCO rond 2

Semi
Aya Cissoko FRA - Anna Ingman SWE 15-2


2007/2008


Maj Box Cup 2-4/5 2008

Semi
Tove Lundberg, IFK - Selina Hassan, Saltsjöbadens IF WO

Final
Camilla T Olsen, BK Tårnet DAN - Tove Lundberg, IFK 3-0
Anna Lindkvist, Kalmar BK - Emelie Fahlén, IFK 3-0

Maja Strömberg, NBK Akilles - Matilda Siikavuopio, IFK 3-0
Malin Arnesson, IFK - Jennifer Persson, BK Hammaren 2-1
Jenny Gramenius, BK Örnen - Elin Brändström, IFK 3-0

 

 

Senior-SM i Boden 24-27/4

Semi
Ami Ramstedt, Hisingens BK - Johanna Sjödin, IFK 18-12

Final
Kosovare Buzuku, Sundsvalls BK - Nazdar Ghafouri, IFK 39-4

 

 

Arctic Boxing i Bodö 12/4 2008

Alexander Almroth, IFK - Elishan Naurbiev, Bodö BK 3-0 (34-31)
Vera Jenssen Balteskard, Bodö BK - Ronja Lindkvst, IFK 3-0 (37-30)

Johanna Sjödin, IFK - Christina Johannesen, TSI 18-13
Matilda Siikavuopio, IFK - Augusta Wilhelmsen, Bodö BK 14-11
Ruben Hansen, Bergen AK - Joakim Eriksson, IFK 10-4
Vera Schnabel, Bodö BK - Nazdar Ghafouri, IFK 27-15

 

 

Nybörjar-SM i Gävle 28-30/3 2008

Final
Ami Ramstedt Hisingens BK - Malin Arnesson IFK 2-1
Nazdar Ghafouri IFK - Jenny Gramenius BK Örnen 2-1
Frida Stenholm BK Kelly - Matilda Siikavuopio IFK RSC2
Elin Brändström IFK - Cecilia Andersson Skarpnäcks BK WO

Svensk Nybörjarmästare: Nazdar Ghafouri IFK Umeå
Svensk Nybörjarmästare: Elin Brändström IFK Umeå

 

 

Diplom-SM i Tidaholm 23-24/2 2008

Semi
Tove Lundberg IFK - Farah Moram TIFA 3-0
Ezedin Semmo ABC - Alexander Almroth IFK 3-0

Final
Tove Lundberg IFK - Idun Sollie Linköping 3-0
Emelie Fahlén IFK - Elin Ignell Åtvidaberg 3-0
Frida Stenholm Kelly - Ronja Lindqvist IFK 3-0

Svensk Diplommästare: Tove Lundberg IFK Umeå
Svensk Diplommästare: Emelie Fahlén IFK Umeå
Bästa Damboxare: Tove Lundberg IFK Umeå
Bästa Damklubb : IFK Umeå

 

 

Mattias Minne 9-10/2 2008

Semi
Joakim Eriksson, IFK - Tony Chan, Ulfan 4-1
Kim Carnérus, IFK - Marouan Hefiane, Trondhjems BK 3-2

Final
Anina Emelie Hauan, Trondhjems BK - Matilda Siikavuopio, IFK 5-0
Max Thyr, BK Falken - Joakim Eriksson, IFK 5-0
Kim Carnérus, IFK - Tore Tömmervik, B-30 3-2
Evelina Dahlman, BK Masen - Nazdar Ghafouri, IFK 3-2
Ingvild Vatn, Ulfan - Elin Brändström, IFK 5-0

 

 

Norrländska Mästerskapen i Sundsvall 26-27/1 2008

Semi
Julia Nyman, BK Swing - Emelie Fahlén, IFK 3-0 (27-24)

Final
Maja Larsen, Guldstadens BK - Ronja Lindkvist, IFK 3-0 (30-25)
Alexander Almroth, IFK - Malcolm Thyr, BK Falken 3-0 (28-25)
Tove Lundberg, IFK - Julia Nyman, BK Swing 2-1 (29-28)

Johan Flybring, BK Falken - Nils Jakobsson, IFK 5-0
Mattias Hedberg, BK Falken - Erik Jakobsson, IFK 5-0
Max Thyr, BK Falken - Joakim Eriksson, IFK 5-0

 

 

KP-Cup 19-20/1 2008

Semi
Joakim Eriksson, IFK - Mattias Sköld, Bålsta BK 3-0

Final
Sankhero Odishu, IFK Linköping - Joakim Eriksson, IFK 3-0
Kim Carnérus, IFK - Sami Mechergui, BK Puma 3-0
Susanne Wiklund, Djurgårdens IF - Johanna Sjödin, IFK 2-1
Kosovare Buzuku, Sundsvalls BK - Nazdar Ghafouri, IFK 3-0

 

 

Norrköping 8/12 2007

Nazdar Ghafouri IFK - Jenny Ingvarsson KBK 3-0

 

 

Östersund 8/12 2007

Soheil Shahbazan BK Älgen - Alexander Almroth IFK 27-26

Joakim Eriksson IFK - Kim Almås Ulf-an 3-0
Carl Melin BK Älgen - Niclas Wahlström IFK 3-0

 

 

USM i Landskrona 23-25/11 2007

Semi 
Max Thyr BK Falken - Joakim Eriksson IFK 11-1

 

 

Skellefteå 10/11 2007

Tove Lundberg IFK - Augusta Wilhelmsen Bodö BK 26-26
Jesper Granström Guldstadens BK - Alexander Almroth IFK 30-25
Emilie Ripnes Bodö BK - Ronja Lindqvist IFK 28-21

Anton Widmark Guldstadens BK - Joakim Eriksson IFK 3-0

 

 

Angered Centrum Box Cup 2-4/11 2007

Semi
Joakim Eriksson IFK - Louis Grimes Tottenham 2-1
Tanja Paunovic Lunds BS - Elin Brändström IFK 3-0
José Martinez Kungshamns BK - Nicklas Eriksson IFK 3-0

Final
Joakim Eriksson IFK - Martin Hellberg KK Allround 3-0
Tove Lundberg IFK - Camilla Elo TVS Team 3-0 (32-28)
Ida Selbing Narva BK - Nazdar Ghafouri IFK 2-1

 

 

Draken Cup 20-21/10 2007

Semi
Linnea Andersson BK Falken - Malin Arnesson IFK 5-0

Final
Kim Carnérus IFK - Tore Tömmervik B-30 4-1
Afvan Phandontree BK Falken - Nicklas Eriksson IFK 5-0

 

 

Falken Cup i Gävle 28-30/9 2007

Kvart
Natalie Lungo-Vesenne Angered BC - Johanna Sjödin IFK 3-0

Semi
Alexander Almroth IFK - Aram Darkahi UIF 3-0 (27-21)
Tove Lundberg IFK - Ni De Keiser BK Träffen Uppg. 3 (21-14)
Goran Al BK Träffen - Niclas Wahlström IFK 2-1
Nazdar Ghafouri IFK - Emelie Wahlström BK Träffen RSC 2
Kim Carnérus IFK - Johan Stensved BK Örnen 3-0

Final
Rejen Raza IF Linnea - Alexander Almroth IFK 3-0 (29-26)
Tove Lundberg IFK - Nicolina Jacobsson Skoftebyns AIS 3-0 (26-24)
Ida Selbing Narva BK - Nazdar Ghafouri IFK 3-0
Malin Arnesson IFK - Suzanne Wiklund Djurgårdens IF 2-1
Kim Carnérus IFK - Adjamal Omavdzadah Djurgårdens IF 4-1

 

 

Ruska-Turnaus 8-9/9 2007

 

Final

Mari Hyvönen FIN - Johanna Sjödin IFK 5-0

 


2008/2009

Boden 5/4-2009

Tove Lundberg IFK - Daniella N Zegers BKW 33-24
Ronja Lindqvist IFK - Caroline Bränström BKW 26-24
Emelié Fahlén IFK - Annie Wernersson I 19 IF 30-20
Tove Lundberg IFK - Henrik Kansa BKW 30-25
Emelié Fahlén IFK - Ida Rova BKW 32-19

Mikael Johansson IFK - Markus Fureder BKR 3-0

 

Nybörjar-SM i Uppsala 27-28/3 2009

Semi
Soheil Shahbazan BK Älgen - Alexander Almroth IFK 3-0

Final
Gudrun Ragnarsdottir Göteborg - Matilda Siikavuopio IFK 2-1
Ali Mohammed Visby BK - Mikael Johansson IFK 3-0

 

Mattias Minne i Timrå 14/2 2009

Emelie Fahlén IFK - Frida Adriansson Upsala IF 3-0

Annika Wangberg BK Örnen - Elin Brändström IFK 5-0
Matilda Siikavuopio IFK - Matilda Stein Åslund BK Älgen 4-1

 

J-SM i Nyköping 6-8/2 2009

Semi
Anthony Yigit Skarpnäcks BK - Joakim Eriksson IFK 25-2

 

Norrländska Mästerskapen i Timrå 31/1-1/2 2009

Semi
Soheil Shabazan BK Älgen - Oscar Ahlman IFK 33-26
Erik Andersson Timrå BK - Philip Johansson IFK 3-0
Charlie Janze IFK - Niklas Lumio BK Winter 2-1

Final
Matti Nalki Sundsvalls BK – Jesper Bäcklund IFK 32-30
Maja Larsen Guldstadens BK – Emelie Fahlén IFK 28-26
Ali Resai Malmbergets AIF – Alexander Almroth IFK 3-0
Matilda Siikavuopio IFK – Matilda Stein-Åslund BK Älgen 2-1
Elisabeth Eriksson BK Swing – Elin Brändström IFK 3-0
Joakim Eriksson IFK – Max Koroljovskij Malmbergets AIF AB 2
Charlie Janze IFK – Shahab Akbari BK Falken 3-0

Bästa Junior: Charlie Janze IFK Umeå

 

KP Cup i Uppsala 24-25/1

Semi
Saleh Mohammed BK Rapid - Mikael Johansson IFK 3-0
Sloma Maciej Polen - Joakim Eriksson IFK 3-0

 

Boden 22/11 2008

Alexander Almroth IFK - Henrik Kansa BK Winter 27-19
Tove Lundberg IFK - Marika Karppinen Finland 31-26
Emelie Fahlén IFK - Rebecka Nilsson MAIF 30-17
Ali Rezai MAIF - Alexander Almroth IFK 25-22

Anne Tjönndal Bodö BK - Elin Brändström IFK 3-0
Joakim Eriksson IFK - Tord Aronsen Bodö BK 3-0
Mikael Johansson IFK - Ahmad Eljammal BK Björnen Disk r. 2

 

Angered Centrum Box Cup 31/10-2/11 2008

Kvart
Mohammed Yasiin ABC - Alexander Almroth IFK 3-0
Charlie Janze IFK - Rasmus Larsen Danmark 3-0

Semi
Luna Vikke Danmark - Malin Arnesson IFK 3-0
Aradom Abraha RBK - Charlie Janze IFK 3-0
Mikael Johansson IFK - Daniel Karlsson BK30 3-0
Joakim Eriksson IFK - Martin Reppen Raufoss 3-0

Final
Ida Lundblad TIFA BC - Emelie Fahlén IFK 2-1
Tamasin Mallia England - Malin Arnesson 3-0
Anthony Yigit Skarpnäcks BK - Joakim Eriksson IFK 3-0
Mikael Johansson IFK - Jimmy Striger Haninge 3-0

 

Draken Box Cup 18-19/10 2008

Semi
Alexander Almroth IFK - Markus Lindmark Timrå BK 3-0

Stina Mähle Trondhjem BK - Elin Brändström IFK 5-0

Final
Alexander Almroth IFK - Sander Jensen ULF´an 3-0

Linnea Andersson BK Falken - Malin Arnesson IFK 5-0
Mikael Johansson IFK - Robin Westlund Timrå BK KO 1
Murad Halilov Sundsvalls BK - Charlie Janze IFK 5-0
Anthony Yigit Skarpnäcks BK - Joakim Eriksson IFK 5-0

 

Timrå 10/10 2008

Malin Arnesson IFK - Jennifer Persson BK Hammaren 3-0
Max Thyr BK Falken - Joakim Eriksson IFK 3-0

 

Falken Cup i Gävle 28-30/9 2008

Kvart
Alexander Fredriksson TIFA BC - Philip Johansson IFK 3-0
Rodion Ochirov DIF - Jesper Bäcklund IFK 3-0

Semi
Anton Mörk BK Trim - Charlie Janze IFK 3-0
Jennifer Persson BK Hammaren - Malin Arnesson IFK 2-1

Final
Ida Lundblad TIFA BC - Emelie Fahlén IFK 2-1

Frida Stenholm BK Kelly - Tove Lundberg IFK 3-0
Nicole Carlvret BK Rapid - Matilda Siikavuopio IFK 3-0


2009/2010


Senior-SM i Norrköping 29/4-2/5

 

Kvart

Therese Gunnarsson Malmö BA - Malin Arnesson IFK 13-2

Juliana Söderström Botkyrka BK - Matilda Siikavuopio 17-0

 

 

Botkyrka 17/4

 

Juliana Söderström Botkyrka BK - Matilda Siikavuopio IFK 3-0

 

 

Nybörjar-SM 17-18/4

 

Semi

Mikael Johansson IFK - Senai Netzareab BK Puma 11-9

Ben Bodila Hammarby IF - Kristoffer Andersson IFK 10-5

 

Final

Malin Tunberg Stockholms AIF - Emelie Fahlén IFK 10-8

Tove Lundberg IFK - Malin Nordstedt Bålsta BK 22-0

Fanny Haeggman IFK - Johanna Olofsson Bålsta BK WO

Alieu Senghore Tensta BK - Alexander Almroth IFK 10-9

Oliwia Lundblad IFK - Gabrilla Ringblom Djurgårdens IF 14-9

Mikael Johansson IFK - Yusuf Abdullahi Kista SC RSC2

 

Svensk Nybörjarmästare: Tove Lundberg

Svensk Nybörjarmästare: Fanny Haeggman

Svensk Nybörjarmästare: Oliwia Lundblad

Svensk Nybörjarmästare: Mikael Johansson

Bästa Dam-Junior: Tove Lundberg

 

 

Mattias Minne i Timrå 27-28/3

 

Semi

Alexander Almroth IFK - Soheil Shabazan BK Älgen 2-1

Ken Lindvall Timrå BK - André Degerfeldt IFK 3-0

Ahmad Eljammal Hammarby IF - Mikael Johansson IFK 2-1

Kristoffer Andersson IFK - David Norberg Norsjö BK 3-0

Fanny Haeggman IFK - Tove Lindfors Norsjö BK RSC 1

 

Finaler

Fredrik Lundström IFK - John-Ali Jaffari Norsjö BK 3-0

Oliwia Lundblad IFK - Johanna Modig Sundsvalls BK 3-0

Pamela Chamy Tensta BK - Malin Arnesson IFK 3-0

Ali Rezai Malmbergets AIF - Alexander Almroth IFK 3-0

Emelie Fahlén IFK - Maja Larsen Guldstadens BK 2-1

Kristoffer Andersson IFK - Ricky Carlander BK Masen 3-0

Erica Ytteråker Sundsvalls BK - Fanny Haeggman IFK 3-0

 

 

RTBO i Stockholm 27-28/2

 

Final

Matilda Siikavuopio IFK - Angelique Öhman IF Linnea WO

Mikael Johansson IFK - Tim Korhola Bålsta BK 3-0

 

 

Norrländska Mästerskapen i Sundsvall 30-31/1 2010

 

Semi

Emelie Fahlén IFK - Marjaana Nikula BK Visenten 5-0

Erika Ytteråker Sundsvalls BK - Fanny Haeggman IFK 5-0

 

Final

Emelie Fahlén IFK - Karin Bäckström Sundsvalls BK 5-0

Oscar Fahlberg BK Stöten - Alex Almroth IFK 4-1

Filip Deiaco BK Falken - Kristoffer Andersson IFK 4-1

Max Koroljovskij MAIF - Mikael Johansson IFK 4-1

Fredrik Stridh Sundsvalls BK - Fredrik Lundström IFK 3-2

 

Norrländsk Mästare: Emelie Fahlén IFK Umeå

Bästa Ungdomsklubb: IFK Umeå 

 

 

KP-Cup i Uppsala 23-24/1 2010

 

Semi

Fredrik Lundström IFK - Gísli Gunnarsson Island 3-0

Linnea Strandell DIF - Malin Arnesson IFK 3-0

John Klinghed NBK Akilles - Alexander Almroth IFK 2-1

 

Final

Fredrik Lundström IFK - Joakim Wandemar DIF 3-0

Tove Lundberg IFK - Sandra Sötterman Arvika BS WO

Lisa Lokkin Arvika BS - Matilda Siikavuopio IFK 3-0

 

 

SUM och JSM i Tidaholm 4-6/12 2009

Final
Matilda Siikavuopio IFK - Pamela Chamy Tensta BK 5-0

Svensk Juniormästare: Matilda Siikavuopio IFK Umeå

 

 

Barentskampen 5-6/12-09

Emelie Fahlén IFK - Evelina Markström BK Winter 3-0
Malin Arnesson IFK - Christina Johannessen Norge 3-0
Tove Lundberg IFK - Nina-Maria Härö Finland AB2
Emma Mäntykenttä Finland - Emelie Fahlén IFK 2-1
Max Korojovski MAIF - Fredrik Lundström IFK 3-0

Bästa damboxare: Malin Arnesson IFK Umeå

 

 

Kemi 28/11 2009

Alexander Almroth IFK - Jussi Fröjdholm OKK 2-1
Tove Lundberg IFK - Sara Oravainen OuTa AB 1
Iita Häikiö OuTa - Malin Arnesson IFK 3-0
Emma Seppänen RoRe - Matilda Siikavuopio IFK 3-0
Ville Harju RaNY - Fredrik Lundström IFK 2-1

 

 

Smedjebacken 21/11 2009

Matilda Wilner Tärnsjö - Siri Lundberg IFK 27-22
Tove Lundberg IFK - Julia Nyman BK Swing 3-0
Evelina Dahlman BK Masen - Malin Arnesson IFK 3-0

 

 

Östersund 24/11 2009

Matilda Siikavuopio IFK - Anine Hauan B-30 3-0
Alexander Almroth IFK - Soheil Shahbazan BK Älgen 2-1

 

 

Draken Box Cup 17-18/10

Semi
Arvid Eliasson Timrå BK - Andre Degerfeldt IFK 3-0
Akram Musaeev Sandvikens BK - Thomas Wells IFK 3-0

Final
Max Thyr BK Falken - Mikael Johansson IFK 3-2

 

 

Falken Cup 25/9-27/9

Semi
Kristin Soot Oslo BK - Malin Arnesson IFK 3-0

Final
Agnes Alexiusson Värnamo BK - Emelie Fahlén IFK 2-1
Rovan Ali Örebro BK - André Degerfeldt IFK 3-0
Moa Paulson Djurgårdens IF - Tove Lundberg IFK 3-0
Matilda Siikavuopio IFK - Helena Envall IF Linnea 2-1