SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IFK Umeå
Badminton

Serielagen
IFK Umeå har serielag i högsta divisionen Badmintonligan BL  och Div 1. IFK Umeå lägger vi stor vikt vid seriespelet som är det vi prioriterar högst. Detta av flera olika anledningar, dels är det en möjlighet att visa upp vår förening och sen är det även en av få möjligheter att få tävla i lag samt att dessa är gemensamma, vilket betyder att både herrar och damer tävlar tillsammans.

Vår ambition med dessa lag är att försöka prestera så goda resultat som möjligt, utifrån de förutsättningar och ambitioner som styrelsen fastställer för varje år.
Badmintonligan
 

Kommande matcher i Badmintonligan

 
2021-09-13 Kl. 18:30
IFK Umeå - Halmstad BMK
 
2021-09-28 Kl: 18:30
Påvelund TBK - IFK Umeå
 
2021-10-07 Kl: 18:30
V Frölunda BMF - IFK Umeå
 
2021-10-19 Kl: 18:30
IFK Umeå - Trollhättans BMF
 
2021-11-09 Kl: 18:30
IFK Umeå - Fyrisfjädern BMK
 
2021-11-16 Kl: 18:00
Täby BMF - IFK Umeå
 
Mer info hittar ni här 
Div 1 Norra

Kommande matcher i Div 1 Norra

 
Lördag 23 Oktober
Spelplats: Upplands Boservice Arena
Arrangör: Fyrisfjädern
 
10.00 IFK Umeå 2 - Bergsåker 1
          Fyrisfjädern 2 - Skogås 1
 
13.00 IFK Umeå 2- Skogås 1
          Fyrisfjädern 2 -  Bergsåker 1
 
16.00 IFK Umeå 2- Fyrisfjädern 2
          Skogås 1 - Bergsåker 1
 
10:00 Sollentuna 1 - Kista 1
          Bromma 1 - Täby 2
 
13:00 Sollentuna 1 - Täby 2
          Bromma 1 - Kista 1
 
16:00 Bromma 1 - Sollentuna 1
          Kista 1 - Täby 2
 
Lördag 27 November
Spelplats: Täby Racketcenter
Arrangör: Täby 
 
10.00 Skogås 1 - Sollentuna 1
          Bergsåker 1 - Bromma 1
          Kista 1 - Fyrisfjädern 2
 
13.00 Täby 2 - IFK Umeå 2
          Skogås 1 - Bromma 1
          Bergsåker 1 - Sollentuna 1
 
16.00 Täby 2 - Fyrisfjädern 2 
          Kista 1- IFK Umeå 2   
 
Söndag 28 November
Spelplats: Kista Rackethall
Arrangör: Kista
 
10:00 Kista 1 - Bergsåker 1
          Täby 2 - Skogås 1
          Fyrisfjädern 2 - Bromma 1
 
13:00 Bergsåker 1 - Täby 2
          IFK Umeå 2 - Bromma 1
          Sollentuna 1 - Fyrisfjädern 2
 
16:00 Sollentuna 1 - IFK Umeå 2
          Skogås 1 - Kista 1
 
Lördag 12 Februari
Spelplats: Badmintonstadion
Arrangör: SIFK Umeå
 
12.00 Bromma 1- Bergsåker 1
          IFK Umeå 2 - Täby 2
          Fyrisfjädern 2 - Kista 1
          Sollentuna 1 - Skogås 1
 
15.00 Bromma 1 - Skogås 1
          Sollentuna 1 - Bergsåker 1
          IFK Umeå 2 - Kista 1
          Fyrisfjädern 2 - Täby 2
 
Lördag 19 Mars 
Spelplats: Sollentuna Rackethall
Arrangör: Sollentuna 
 
 10.00 Kista 1 - Bromma 1
            Täby 2 - Sollentuna 1
 
13.00 Täby 2 - Bromma 1
          Kista 1 - Sollentuna 1
 
16.00 Sollentuna 1 - Bromma 1 
          Täby 2 -  Kista 1
 
 
Spelplats: Engelska skolan
Arrangör: Bergsåker
 
10:00 Bergsåker 1 - Fyrisfjädern 2
          Skogås 1 - IFK Umeå 2
 
13:00 Skogås 1 - Fyrisfjädern 2
          Bergsåker 1 - IFK Umeå 2
 
16:00 Fyrisfjädern 2- IFK Umeå 2
          Bergsåker 1 - Skogås 1
 
Lördag 23 April
Spelplats: Skogås Rackethall
Arrangör: Skogås
 
10:00 Bergsåker 1 - Kista 1
          Skogås 1 - Täby 2
          Bromma 1 - Fyrisfjädern 2
          IFK Umeå 2 - Sollentuna 1
 
15:00 Täby 2- Bergsåker 1
          Kista 1 - Skogås 1
          Fyrisfjädern 2 - Sollentuna 1
          Bromma 1 - IFK Umeå 2
 
Mer info hittar ni här