SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IFK Umeå
Badminton

Serielagen
IFK Umeå har serielag i högsta divisionen Badmintonligan BL  och Div 1. IFK Umeå lägger vi stor vikt vid seriespelet som är det vi prioriterar högst. Detta av flera olika anledningar, dels är det en möjlighet att visa upp vår förening och sen är det även en av få möjligheter att få tävla i lag samt att dessa är gemensamma, vilket betyder att både herrar och damer tävlar tillsammans.

Vår ambition med dessa lag är att försöka prestera så goda resultat som möjligt, utifrån de förutsättningar och ambitioner som styrelsen fastställer för varje år.
Badmintonligan
 

Kommande matcher i Badmintonligan

 
2022-09-07 Kl. 18:30
IFK Umeå - Trollhättan 
 
2022-09-12 Kl: 18:30
Täby- IFK Umeå
 
2022-09-26 Kl: 18:30
IFK Umeå - Fyrisfjädern BMK
 
2022-10-03 Kl: 18:30
Påvelund - IFK Umeå 
 
2022-10-09 Kl: 18:00
BML Aura - IFK Umeå 
 
2022-11-08 Kl: 18:00
IFK Umeå - Spårvägen 
 
2022-11-014 Kl: 18:00
IFK Umeå - Täby
 
2022-11-29 Kl: 18:30
Fyrisfjädern - IFK Umeå
 
2022-12-07 Kl: 18:30
Trollhättan - IFK Umeå
 
2022-12-08 Kl: 18:30
Spårvägen - IFK Umeå
 
2023-01-10 Kl: 18:30
IFK Umeå - Påvelund
 
2023-01-17 Kl: 18:30
IFK Umeå - V Frölunda
 
2023-01-31 Kl: 18:30
IFK Umeå - BMK Aura
 
Mer info hittar ni här 
Div 1 Norra

Kommande matcher i Div 1 Norra

 

Lördag 17 September
Spelplats: Täby RacketCenter
Arrangör: Täby 

10.00 Kista 1 - Spårvägen 2 
Täby 2 - Fyrisfjädern 2 
Bromma 1 - Bergsåker 1

13.00 IFK Umeå 2 - Fyrisfjädern 2 
Bergsåker 1 - Spårvägen 2 
Bromma 1 - Kista 1
 
16.00 IFK Umeå 2 - Täby 2

Lördag 22 Oktober 
Spelplats: Enskede Rackethall
Arrangör: Spårvägen

10.00 Täby 2 - Bromma 1
13.00 Täby 2 - Spårvägen 2 
16.00 Bromma 1 - Spårvägen 2
 
Lördag 22 Oktober 
Spelplats: Badmintonstadion
Arrangör: IFK Umeå 
13.00 Fyrisfjädern 2 - Bergsåker 1
          IFK Umeå 2 - Kista 1

16.00 IFK Umeå 2 - Bergsåker 1
          Fyrisfjädern 2 - Kista 1

Lördag 26 November
Spelplats: Uppland Boservice Arena
Arrangör: Fyrisfjädern 

12.00 Kista 1 - Fyrisfjädern 2 
          Bergsåker 1 - IFK Umeå 2
          Bromma 1 - Täby 2
15.00 Spårvägen 2 - Täby 2
          Bergsåker 1 - Fyrisfjädern 2 
          Kista 1 - IFK Umeå 2
18.00 Spårvägen 2 - Bromma 1

Söndag 27 November
Spelplats: Uppland Boservice Arena
Arrangör: Fyrisfjädern 

09.30 Täby 2 - Bergsåker 1 
          IFK Umeå 2 - Bromma 1
          Fyrisfjädern 2 - Spårvägen 2 
12.30 IFK Umeå 2 - Spårvägen 2 
Fyrisfjädern 2 - Bromma 1
Täby 2 - Kista 1
15.00 Kista 1 - Bergsåker 1

Lördagen 11 Februari
Spelplats: Kista Racketcenter
Arrangör: Kista 

10.00 Kista 1 - Täby 2 
           Spårvägen 2 - IFK Umeå 2
           Bromma 1 - Fyrisfjädern 2 
13.00 Spårvägen 2 - Fyrisfjädern 2 
          Bergsåker 1 - Täby 2
          Bromma 1 - IFK Umeå 2
16.00 Bergsåker 1 - Kista 1

Lördag 18 Mars
Spelplats: Baldershallen
Arrangör: Bergsåker 
12.00 Fyrisfjädern 2 - Täby 2 
           Spårvägen 2 - Kista 1
           Bergsåker 1 - Bromma 1
15.00 Spårvägen 2 - Bergsåker 1
           Kista 1 - Bromma 1
           Fyrisfjädern 2 - IFK Umeå 2
17.00 Täby 2 - IFK Umeå 2