Tre gud på Terräng SM

2026-10-26 13:16

IFK Umeå tog hem tre guld på årets Terräng SM i Västerås.

 

I K35 vann Anette Lundsten med god marginal de 8000m på Rocklunda gräsyta. Det var hennes första terräng VSM och inte den sista.

 

En IFKare som försvarade sitt guld var Jan Karlsson i klassen M55. Han sprang också 8000m och vann med hela 44 sekunder.

 

En premiärlöpare som också vann var Måns Höög som i P16 4000m tog hem ett guld med 5 sekunders marginal till tvåan. P17, P16 och P15 startade samtidigt och Måns hängde länge med P17 täten.

 

Lördagen avslutades med Evelina Henriksson i K 4000. Evelina var uppe och drog länge i den klunga av fem som höll ihop ända till spurten där Evelina fick ge sig och kom in som fyra. På söndagen sprang hon K 10000m i besvärliga vindar där det kom byar på upp till 18 m/s. Evelina fick hjälp av Meraf Batha som tog kommandot direkt och drog hela loppet. Här var det en tätklunga på sex löpare som höll ihop hela vägen och vid spurten fick Evelina ge sig igen och slutade fyra.

 

Övriga kamrater som sprang var Nicklas Berglund M45, Melwin Kero P17, Erik Nilsson P16, Jon Fjellström P15 samt Sebastian Amnéus P15.

 

Resultat

Nyhetsarkiv

IFK Umeås värdemärkesbok
Årets mest hållbara
RFSISU
Blodomloppet
Craft
InterSport
IFK Umeås värdemärkesbok

Våra samarbetspartners

Årets mest hållbara

Våra samarbetspartners

RFSISU

Övrigt

BlodomloppetCraftInterSport