SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IFK Umeå
Friidrott

Resultat
Svensk friidrotts resultat- och statistikdatabas samlar alla tävlingar sedan 1/11 2019 samt landskamper och galor sedan 2000.
 
 
Den 1 januari 2022 införde Svensk Friidrott en ny regional organisation vilket innebar att 23 distrikt blev nio. Det resulterade bland annat i att distriktsstatistiken nu har ett annat upplägg. Den nya organisationen innebär också att det blir nya distriktsrekordlistor. Västerbotten och Norrbotten bildar Norra Norrland.
Resultat 2024
Resultat 2023

 

221119 PiteEnergispelen

221210 IPRK 1, Skellefteå

230107 Floraspelen, Skellefteå

230118 IPRK 1

230122 Aspen Athletic Games, Haparanda

230124 IPRK 2

230127 Mondo Indoor Games, Uppsala

230128 Arcusspelen, Luleå

230131 IPRK 3

230204 SAUL:n SM-hallikilpailut, Mustasaari

230205 IPRK 4

230211 INLM/IRM, Piteå

230211 INLM/IRM Poäng, Piteå

230214 IPRK 5

230215 IPRK 3, Skellefteå 

230225 Nordiska ungdomsspelen, Ås

230225 IJSM-IUSM17, Karlstad

230304 IUSM15-16, Västerås

230310 IVSM, Uppsala

230311 IDM Norra Norrland, Haparanda

230319 Björkspelen

230325 Vårvinterspelen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

230506 Umekastet 1

230506 Stora Turebergskastet, Sollentuna

230513 Umekastet 2

230513 Vårkastet, Bålstad

230520 GIF-spelen, Glanshammar

230520 NU-kastet, Timrå

230524 Campusspelen 1

230527 Umekastet 4

230527 Storsjöspelen, Östersund

230528 Kasttävling 1, Skellefteå

230603 DM Norra Norrland

230606 Jump höjdhoppsgala

230606 Kringelkastet, Södertälje

230606 Kasttävling 2, Skellefteå

230609 SAYO, Sollentuna

230611 Folksam GP, Sollentuna

230617 SM Traillöpning, Stockholm

230617 Sollefteåspelen

230617 Boden sommarspel

230621 Spjutparabeln

230626 Löparnas kväll 3000m

230630 Världsungdomsspelen, Göteborg

230705 Folksam GP, Karlstad

230708 PRK 1

230712 PRK 1, Skellefteå

230715 Bottnarydkastet

230718 Sommarmilen

230720 Julichansen, Eskilstuna

230728 SM, Söderhamn

230728 HAIS-spelen, Hässleholm

230804 Veteran-SM, Göteborg

230805 Skelleftespelen

230811 JSM22-USM16-17, Helsingborg 

230816 Enköpings längdhoppargala

230818 JSM19-USM15, Täby

230827 Spjutparabeln II

230830 Campusspelen 2

230902 Umemilen 10km

230902 Umemilen 1 km

230903 KM IF Vingarna, Örnsköldsvik

230911 Löparnas kväll 10000m

230916 Region-/Norrlandsmästerskapen

230919 Höstfemman

230923 Kastmångkamp, Skellefteå

230923 Castorama, Skellefteå

231014 Terräng-LM

231021 Terräng-SM, Helsingborg

Resultat 2022

211120 PiteEnegispelen

211212 Terräng-EM, Dublin

211216 Löparnas kväll 3000m

211218 Resultattävling, Ås

220108 Floraspelen, Skellefteå

220119 IPRK 1 dag 1

220120 IPRK 1 dag 2

220122 IPRK 1 dag 3

220126 IPRK 2 dag 1

220129 IPRK 2 dag 2

220202 IPRK 3 dag 1

220203 IPRK 3 dag 2

220205 ISM-IJSM Mångkamp, Örebro

220209 IPRK 4 dag 1

220212 IPRK 4 dag 2

220216 IPRK 5 dag 1

220217 IPRK 5 dag 2

220217 KM 3000m, Linköping

220219 Skelleftspelen

220223 IPRK 6 dag 1

220225 IPRK 6 dag 2

220301 Poängkampen del 4

220305 IJSM-IUSM17, Skellefteå

220312 IUSM15-16, Göteborg

220319 Lilla Björkspelen

220319 IRM/INLM, Ås 

220324 Löparnas kväll

220325 IVSM, Västerås

220402 Vårvinterspelen

220508 Träningstävling

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

220507 Umekastet 1

220514 Träningstävlig

220514 Vårkastet, Bålsta

220515 Umekastet 2

220521 Svenska Friidrottscupen div 1, Täby

220521 Hoka Spåret 5000m, Stockholm

220522 Umekastet 3

220525 3000m, Lycksele

220528 Stafett-SM, Göteborg

220529 Umekastet 4

220604 Björkspelen

220606 Kringelspelen och Kringelkastet, Södertälje

220608 Campusspelen 1

220610 SAYO, Sollentuna

220612 Folksam GP, Sollentuna

220612 SM-VSM Trail 40 km, Genarp

220616 SM-JSM-VSM 10 km, Stockholm

220617 Världsungdomsspelen, Göteborg

220620 Löparnas kväll 3000m/2000m

220622 PRK2, Skellefteå

220628 PRK 1

220701 JSM19 Mångkamp, Sollentuna

220703 PRK 2

220704 PRK 3

220709 Vingaspelen, Ö-vik

220716 Ölandsspelen, Högby

220721 PRK4

220723 Dunderkastet, Strömsund

220723 Stora Tureberskastet, Sollentuna

220730 Sommartävling, Luleå

220730 Sollefteåspelen

220805 SM, Norrköping

220809 Löparnas kväll 5000m

220813 Skellefteåspelen

220820 Svenska Friidrottscupen div 1

220820 Stavtävling

220826 USM15-16, Uppsala

220826 JSM-USM17, Sollentuna

220826 Veteran-SM, Kalmar

220903 Norrlandsmästerskapen, Sollefteå

220903 Barens Summer Games, Tromsö

220907 Campusspelen 2

220911 Öppna Umeå kommunmästerskap

220915 Löparnas kväll 10000m

220917 Castorama 1

220921 Höstfemman

220924 Castorama 2

221015 Terräng-LM kort bana

221022 Terräng-SM, Vällingby

221126 Deutsche Cross Meisterschaften

 

Resultat 2020
191116 PiteEnergispelen, Piteå
191130 Vinterspelen
191212 Löparnas kväll 1000m & 3000m
200105 Vintertävling, Haparanda
200111 Stafettävling 4x200m
200111 Resultattävling 2000m
200115 IPRK 1
200118 IDM & IVDM
200122 IPRK 2
200125 Pallasspelen, Malmö
200129 IPRK 3
200201 Vinthundsvintern, Sollentuna
200201 ISM Mångkamp, Sollentuna
200202 IUDM, Skellefteå
200205 IPRK 4
200207 Mondo Indoor Games, Uppsala
200208 INLM
200209 Nordenkampen, Helsingfors
200211 Spåret GP, Stockholm
200212 IPRK 5
200215 Hammarbyspelen, Stockholm
200219 IPRK 6
200222 Nordiska Ungdomsspelen, Östersund
200222 ISM, Växjö
200228 IVSM, Malmö
200229 IJSM, Göteborg
200307 IUSM, Örebro
200312 Löparnas kväll 1000m & 3000m
200418 Resultattävling
200425 Resultattävling
200502 Resultattävling

200502 Umekastet 1
200509 Umekastet 2 
200516 Veckans grenar 1
200516 Umekastet 3
200530 Veckans grenar 2
200531 Umekastet 4
200606 Veckans grenar 3
200613 Kraftmätningen
200618 PRK 1
200618 Löparnas kväll 3000m
200623 PRK 2 + DM
200623 Långlöparnas Kväll 1, Stockholm
200627 Mini Windspint, Sundsvall
200628 Resultattävling, Luleå
200702 PRK 3 + DM
200707 PRK 2, Skellefteå
200712 Löparnas Kväll 5000m
200718 PRK 4
200721 Sommarmilen
200725 Skelleftespelen
200729 SM Halvmaraton 
200730 PRK5 + DM
200801 PRK6
200808 Landslagsutmaningen, Söderhamn
200810 PRK7 + DM
200810 Löparnas kväll 5000m
200814 SM, Uppsala
200815 Stavtävling
200819 Campusspelen
200822 JSM, Linköping
200825 PRK8 + DM

200829 USM, Norrköping
200905 Umemilen
200906 Castorama 1
200910 Löparnas Kväll 800 + 10000m
200913 Umeå Öppna KM
200919 Höstfemman
200920 Castorama 2
201003 Korta terräng-DM
201010 SM-JSM-VSM 10 km, Anderstorp
201011 Ömaran
201024 Terräng-SM, Vällingby

Resultat 2019
181117 Skoogsspelen, Piteå
181124 Vinterspelen
181213 Löparnas Kväll 1000m & 3000m
190112 ISDM IVDM
190116 IPRK 1
190123 IPRK 2
190130 IPRK 3
190203 IUDM, Skellefteå 
190206 IPRK 4
190209 INLM, Haparanda
190213 IPRK 5
190216 ISM, Norrköping
190223 IJSM, Växjö
190223 Nordiska Ungdomsspelen, Östersund
190301 IVSM, Malmö
190309 IUSM, Västerås
190316 Björkspelen
190321 Löparnas Kväll 600m & 3000m
190330 Fyrkampen
190504 Umekastet 1                                         
190511 Umekastet 2
190518 Kraftmätningen
190523 Campusspelen 1
190525 MångCampus
190525 Umekastet 3
190525 PRK
190525 Stafett-SM, Stockholm
190601 Säsongsmångkampen, Skellefteå
190602 Lag-SM kval, Huddinge
190605 PRK1, Skellefteå
190606 Ludvikaspelen
190607 SAYO, Sollentuna
190608 DM 10000m, Lycksele
190615 Björkspelen
190618 Sollentuna GP
190618 PRK2, Skellefteå
190622 Kuortane Games
190624 Löparnas Kväll 3000m
190628 Världsungdomsspelen, Göteborg
190703 Karlstad GP
190706 Vingaspelen, Örnsköldsvik
190706 Dunderkastet, Strömsund
190706 Fortumspelen, Bollnäs
190711 PRK3, Skellefteå
190713 Ölandsspelen
190715 Varberg GP
190717 Motonet GP, Lapinlahti
190727 Skelleftespelen
190728 Windsprint, Sundsvall
190731 Friidrottskväll, Stockholm
190803 Gurkspelen, Västerås
190809 JSM, Göteborg
190809 USM, Trollhättan
190812 Löparnas Kväll 5000m
190816 Göteborg GP
190816 Uppsalaspelen
190816 VSM, Huddinge
190817 Waplanspelen, Krokom
190818 Motonet GP, Leppävaara
190821 Campusspelen 2
190830 SM, Karlstad
190831 Resultattävling 200m
190901 Umemilen
190907 NLM, Härnösand
190912 Löparnas Kväll 10000m
190914 KM, Ö-vik
190915 Umeå Öppna Kommunmästerskap
190921 Varvetmilen
190922 Castorama
190928 Stafettävling
191012 Terräng-SM, Umeå
191110 Terräng-NM, Vierumäki
 
Besök oss på våra sociala medier
Våra samarbetspartners
Våra samarbetspartners
Övrigt