Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.

Tävlingskalender
På denna sida finns länkar till den fullständiga tävlingskalendern. I tävlingsplanen hittar du de tävlingar där IFK Umeå organiserar gemensamt deltagande. 


Tävlingskalender centralt

Tävlingsprogram sommar 2020

2020-02-18


C = centralt sanktionerad tävling av Svenska Friidrottsförbundet eller IAAF D = distriktssanktionerad tävling
GP = tävlingen ingår i Västerbottningens Grand Prix i långlöpning
* = tävling i Västerbotten

? = preliminärt datum


Regler för GP. För varje GP-tävling delas poäng ut för de 10 bäst placerade kvinnorna och männen med relevant klubbtillhörighet och poängen räknas sedan ihop som summan av de 4 bästa vår-GP-tävlingarna och 4 bästa höst-GP-tävlingarna för varje individ. Gränsen mellan vår- och hösttävlingarna är markerad i programmet nedan. Dessutom finns möjlighet att utöver dessa poäng få maximalt 3p extra om man deltagit i en arenatävling, en terrängtävling och en av de specialutvalda inlandstävlingarna (markerad ”inland” i programmet nedan). Varje kategori ger en extra poäng. Segrarna bland männen och kvinnorna får en GP-pokal och diplom och de som placerats sig som 1-3 får alla träningsbidrag. Dessutom finns ytterligare träningsbidrag som lottas ut bland övriga, men då är kravet att man ska ha deltagit i minst 8 GP-tävlingar (4 vår + 4 höst) och att alla tre specialkategorier ska vara uppfyllda (arena, terräng och inland).

Poängräkning: Placering 1-10 erhåller 10p, 9p, 8p osv. För att kunna erhålla poäng måste man vara med i en klubb registrerad i Svenska friidrottsförbundet.


Mars

21-22             C Europacupen kast, Leira, POR

29                  C VM halvmarathon, Gdynia, POL

 

April

2-5                 C VEM Non-Stadia, Funchal, POR

*14                D Broarna runt 1, Skellefteå AIK/Skellefteå 

*21                D Broarna runt 2, Skellefteå AIK/Skellefteå

*22                D Brorundan 1, IFK Umeå/Umeå INSTÄLLT

*28                D Broarna runt 3, Skellefteå AIK/Skellefteå

*29                D Brorundan 2, Jalles TC/Umeå

 

Maj

*2                  D Umeå halvmarathon, IF Umeå Långdistans /Umeå, GP 1 INSTÄLLT

*?                  D Vårdagsloppet (upp till 3k) Bjurholms IF/Bjurholm

*2                  D Umekastet 1, Umedalens IF/IFK Umeå/Umeå

*5                  D Broarna runt 4, Skellefteå AIK/Skellefteå

*6                  D Norsjö runt 1, Norsjö IF/Norsjö

*6                  D Brorundan 3, Stöcke TS Järnet/Umeå

*9                  D Umekastet 2, Umedalens IF & IFK Umeå/Umeå

*10                D Gammliaterrängen (långa DM), SDM/VDM, Jalles TC/Umeå, GP 2 (terräng)

*12                D Broarna runt 5, Skellefteå AIK/Skellefteå

*13                D Norsjö runt 2, Norsjö IF/Norsjö

*13                D Brorundan 4, Röbäcks SK/Umeå

*16                D Umekastet 3, Umedalens IF/IFK Umeå/Umeå

*?                  D Kraftmätningen kval, Umedalens IF/Umeå (F/P15)

16                  C SM Halvmarathon-Göteborgsvarvet, Göteborgs FIF/Göteborg

16-17             Sollefteåspelen, Sollefteå GIF/Sollefteå

*19                D Broarna runt 6, Skellefteå AIK/Skellefteå

*19                C Blodomloppet Umeå, Korpför. Västerbottens veteraner/Umeå INSTÄLLT

*20                D Norsjö runt 3, Norsjö IF/Norsjö

*?                  D Björnloppet, Dorotea IF/Dorotea

*23                D Umåker Trail 15 km. Umåker Trail Alt. Team (UTAT)/Umeå

*24                D Kasttävling 1, Skellefteå AIK/Skellefteå

*26                D Broarna runt 7, Skellefteå AIK/Skellefteå

*27                D Campusspelen 1, Umedalens IF/Umeå F/P9-17 (S)

*27                D Norsjö runt 4, Norsjö IF/Norsjö

*27                D Lycksele Golden Mile (1609 m) Lycksele LK/Lycksele

*?                  D Drängsmarksterrängen 1, Kågedalens SK

*30                D Umekastet 4, Umedalens IF/IFK Umeå/Umeå

30                  C SM Marathon, Hässelby SK, Spårvägens FK/Stockholm

30-31             C SM-JSM-USM-VSM Stafett, Göteborg/S

*30-31           D MångCampus, Umedalens IF/Umeå (F15, F17, K)

 

Juni

*?                  D Nasaklivet terräng, Hedträsk/Klockträsk/Östra Stavträsk Samlingshusförening 

*?                  D Ungdomsmångkamp Skellefteå AIK/Skellefteå

*6                  D Stensele runt, Stensele SK/Stensele, GP 3

*2                  Vår Ruset Umeå, Umeå Basketbollklubb/Umeå

*3                  D Norsjö runt 5, Norsjö IF/Norsjö

*?                  D Drängsmarksterrängen 2, Kågedalens SK

5-6                 High Coast Ultra

5-7                 SAYO Turebergs FK/Sollentuna

6                    D Europacupen 10000 m, London, GBR

*6                  D Nationaldagsloppet (barnlopp) Norsjö IF/Norsjö

*7                  D 10000m Lycksele LK/Lycksele GP 4 (arena)

*?                  D Avloppet Dorotea IF/Dorotea

*10                D Norsjö runt 6, Norsjö IF/Norsjö

11                  C SM-JSM-VSM 10 km Hässelby SK-Spårvägens SK/ Stockholm

*13                D Björkspelen SDM/VDM 1, IFK Umeå/Umeå

*13                D Kasttävling 2, Skellefteå AIK/Skellefteå

13-14             C EST-FIN-SWE Mångkamp, Sejnäjoki, FIN

13-14             C JNM-UNM mångkamp, Sejnäjoki, FIN

*?                  D Drängsmarksterrängen 3, Kågedalens SK

*16                D PRK1, Skellefteå AIK/Skellefteå

*17                D Terrängserien 1, Lycksele LK/Lycksele

*?                  D Drängsmarksterrängen 4, Kågedalens SK

*22                D Löparnas kväll-Umeå 3000m, IFK Umeå/Umeå

*22                D Löparnas kväll-Lycksele 3000m, Lycksele LK/Lycksele

*24                D Terrängserien 2, Lycksele LK/Lycksele

24                  C Lag-SM final, ????

*?                  D Drängsmarksterrängen 5, Kågedalens SK

27                  C VSM Femkamp, Västerås FK/Västerås

*27                D Adak Trail, Adak SK/Adak

*27                D Lövångerloppet, LUAIK/Lövånger

 

Juli

*?                  D Drängsmarksterrängen 6, Kågedalens SK

*?                  D Dalasjörundan, Dalasjö IK terräng 9k, 5k (barn 3k)

3-5                 C Veternan-NM, Lohja, FIN

*4                  D Nasaklivet terräng, hedaträsk/Klockträsk/Östra Stavträsk Samlingshusförening

*4                  D Gardfjällslunken 17 km Forsmarks IF-Dikanäs IF/Forsmark INSTÄLLT

*7                  D Ammarnäs Ultra Trail, Ammarnäs IF/Ammarnäs (43 km, 18 km)

7-12               C U20-VM, Nairobi, KEN

*8                  D PRK2 Skellefteå AIK/Skellefteå GP 6 3000m (arena)

*?                  D Drängsmarksterrängen 7, Kågedalens SK

*11                D Viskaterrängen, Fredrika IK/Fredrika, GP 8 (15 km, inland och terräng)

*inställt?         D Kajloppet, Tjäruskär Kråken-Tjäruskärets byaförening/Nordmaling 

16-19             C U18-EM, Rieti, ITA
*?                  D Drängsmarksterrängen 8, Kågedalens SK

*18                D Kasttävling 3, Skellefteå AIK/Skellefteå

*18                D Örträsksjön runt, Örträsk SK/Örträsk, GP 9 (inland)

*19                D Orrböle runt, Nyåkers IK/Orrböle, GP 10 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

20-1               C Veteran-VM Stadia, Toronto, CAN

*?                  D Drängsmarksterrängen 9, Kågedalens SK

*?                  D Renbergsvattnet runt, Renbergsvattnets IF/Renbergsvattnet

*25-26           C Skelleftespelen SDM/VDM 2, UDM 1, Skellefteå AIK/Skellefteå, GP 10 5000m (arena)

*?                  D Drängsmarksterrängen 10, Kågedalens SK

31-9               OS Tokyo, JPN

 

Augusti

1                    Höga kusten marathon

1-2                 C SM-JSM-USM mångkamp, Ljungby FIK/Ljungby

1-2                 C Nordisk-baltiska 22-årsmästerskapen, ? DEN

*4                  D Skärgårdsloppet, IFK Umeå/Holmsund

*?                  D Drängsmarksterrängen 11, Kågedalens SK

*?                  D MSS-Marsliden Seven Summits (terräng 20k, 40k). MMS/Marsliden

*8                  D Stöcksjön runt 10 km, Stöcksjö IS/Stöcksjö, GP 12

8-9                 C Nordiska juniorlandskampen, Söderhamns IF/Söderhamn

9                    C Lag-USM, Tanums IF/Tanums hede

*10                D Löparnas kväll-Umeå 5000m, IFK Umeå/Umeå

*10                D Löparnas kväll-Lycksele 5000m Lycksele LK/Lycksele

*10                D Umedalens terrängserie 1, Umedalens IF/Umeå

*12                D Terrängserien 3, Lycksele LK/Lycksele

*12                D Norsjö runt 7, Norsjö IF/Norsjö

14-16             C Friidrotts-SM, Uppsala IF/Uppsala

*15                C Tavelsjö Halvmarathon, Tavelsjö AIK/Tavelsjö, GP 13

*17                D Umedalens terrängserie 2, Umedalens IF/Umeå

*19                D Norsjö runt 8, Norsjö IF/Norsjö

*19                D Terrängserien 4, Lycksele LK/Lycksele

*19                D Campusspelen 2, Umedalens IF/Umeå F/P9-17 (S)

21-23             C VSM Turebergs FK/Sollentuna

*?                  D Latikbergsloppet 4k, 10k (+barnklass) Latikberg I

21-23             C VSM Turebergs FK/Sollentuna

21-23             C JSM-USM17 Linköpings GIF/Linköping

*22                D Hörneforsrundan, Hörnefors IF, GP 15

*22                D Fjällvindenterrängen & Tough kidz, Tärna IK/Laisaliden-Hemavan

22                  Ultravasan 45k, 90k (Sälen-Mora)

*24                D Löparnas kväll 3000 m hinder, IFK Umeå/Umeå

*?                  D Röbäckskneget, Röbäcks SK/Röbäck, GP 16 (terräng)

*24                D Umedalens terrängserie 2, Umedalens IF/Umeå

*26                D Terrängserien 5 final, Lycksele LK/Lycksele

*26                D Norsjö runt 7, Norsjö IF/Norsjö

*26                D Stafesten för UNICEF, Umeå OK/Umeå

26-30             C Friidrotts-EM, Paris, FRA

28-30             C USM15-16 Tjalve IF Norrköping/Norrköping

*29                D Kraftloppet, Bergsbyns SK/Skellefteå, GP 14 (terräng)

*29                D Castorama 1, Skellefteå AIK/Skellefteå

*31                D Lilla Umedalsterrängen, Umedalens IF/Umeå

 

September

5-6                 C SWE-FIN, Tampere, FIN

5-6                 C SWE-FIN 17 år, Tampere, FIN

*6                  C Umemilen, IFK Umeå/Umeå, GP 17

?5-6               C Norrländska mästerskapen, Luleå

*?                  D Utmaningen ”Över Vitbergets myrmark”, Skellefteå AIK/Skellefteå

*10                D Löparnas kväll-Umeå 10000m, IFK Umeå/Umeå

*10                D Löparnas kväll-Lycksele 1 timme (distansen mäts), Lycksele LK/Lycksele

*12                D Umeå Trail, Täfteå IK/Umeå

*12                D Castorama 2, Skellefteå AIK/Skellefteå

12                  C VSM Halvmaraton, IFK Nora/Nora

*13                D Umeå Öppna /UDM 2, IFK Umeå/Umeå GP 19 1500m (arena)

*19                D Castorama, Umeå

*19                C Varvetmilen Umeå, IFK Umeå/Umeå

*23                D Bantävling 1500 m, Lycksele LK/Lycksele

26                  Lidingöloppet 30k, IF Lidingö

*26                D Castorama 3, Skellefteå AIK/Skellefteå

*26                D Castorama 2, Umeå

*?                  D Tvåälvsloppet 25 km, 13 km och 2 km trail, Vindeln/TTGU

*30                D Bantävling 800 m, Lycksele LK/Lycksele

 

Oktober

*3-4               D SM-terrängen (korta DM), UDM/SDM/VDM IFK Umeå/Umeå

*10                C Umemaran, Jalles TC/Umeå, GP 18, SDM/VDM

*?                  D Drängsmarksterrängen-Night edition 1, Kågedalens SK

*?                  D Drängsmarksterrängen- Night edition 2, Kågedalens SK

*24-25           C SM-JSM-USM-VSM Terräng, Hässelby SK/Vällingby

 

November

8                    C NM-JNM Terräng, Tullinge FI-Huddinge AIS/Tullinge

 

December

13                  C EM terräng, Dublin-Fingal, IRL

 

UDM-SDM-VDM Västerbotten 2020

To 10/5          SDM-VDM 8000 m terräng (Gammliaterrängen), Umeå

Sö 13/6          SDM/VDM 1 arena (Björkspelen i Umeå)

25-26/7          UDM 1 + SDM/VDM 2 arena (Skelleftespelen)

Sö 13/9          UDM 2 (Umeå Öppna)

Lö 10/10         SDM-VDM marathon (Umemaran)

 

 

Tävlingsprogram vinter 2019-2020

2020-01-03

 

C = centralt sanktionerad tävling av Sv. Friidrottsförbundet eller IAAF 

D = distriktssanktionerad tävling
* = tävling i Västerbotten
? = preliminärt datum

(S) = med seniorinslag

 

November 

*On 6

D Lyckselevintercupen del 1, Norrmalm, Lycksele LK/Lycksele

*Lö 9

D Vintercupen del 1, Bräntberget/Mariehemsängarna IFK Umeå/Umeå 

*On 20

D Lyckselevintercupen del 2, Furuvik, Lycksele LK/Lycksele

*To 28 

D IPRK1, Skellefteå AIK/Skellefteå

*Lö 30

D Vinterspelen Light, Umedalens IF/Umeå, F/P9-17 (S)

Lö-Sö 30-1

C SAYO Indoor, Turebergs FK/Sollentuna 

 

December 

*On 4

D Lyckselevintercupen del 3, Forsdala, Lycksele LK/Lycksele

*??

D Happy Hour, Skellefteå AIK/Skellefteå, F/P7-13

*Lö 7

D Santa Run, IFK Umeå/Umeå

*To 12

D Löparnas kväll 1, 3000m, IFK Umeå/Umeå

*Lö 28

D IPRK 2, Skellefteå AIK/Skellefteå

*Ti 31

D Vintercupen del 2, Sylvesterloppet Stöcke TSJ/Umeå

*Ti 31

D Sylvesterloppet, Skellefteå AIK, Skellefteå 

 

Januari

*On 15

D IPRK 1, FIG/IFK Umeå/Umeå (60-60H-200-800-Stav-Längd-Tresteg-Kula) 

*Lö 18

D ISDM/IVDM IFK Umeå/Umeå

Lö-Sö 18-19

Aspen athletic games, Haparanda SKT/Haparanda

*Må 20

D Lyckselevintercupen del 4, Stenbergska, Lycksele LK/Lycksele

*On 22

D IPRK 2, FIG/IFK Umeå/Umeå (60-400-1500-Stav-Höjd)

*Lö 25

D Vintercupen del 3, Öloppet Jalles TC/Umeå

Lö 25

C IVSM Femkamp, Nyköping BIS/Nyköping

*On 29

D IPRK 3, FIG/IFK Umeå/Umeå (60-60H-200-800-Stav-Längd-Tresteg-Kula)

 

Februari

*Sö 2

D IUDM/IJDM, Skellefteå AIK/Skellefteå

Lö-Sö 1-2

C ISM-IJSM-IUSM Mångkamp, Turebergs FK/Sollentuna

*Må 3

D Lyckselevintercupen del 5, Gammplatsen, Lycksele LK/Lycksele 

*On 5

D IPRK 4, FIG/IFK Umeå/Umeå (60-400-1500-Stav-Höjd)

*Lö-Sö 8-9

C Norrlands regionmästerskap, Umedalens IF/Umeå

Sö 9

C Nordenkampen, Helsinki, FIN

*On 12

D IPRK 5, FIG/IFK Umeå/Umeå (60-60H-200-800-Stav-Längd-Tresteg-Kula) 

*On 19

D IPRK 4, FIG/IFK Umeå/Umeå (60-400-1500-Stav-Höjd)

*On 19

D IPRK 3, Skellefteå AIK/Skellefteå

*Lö 22

D Vintercupen del 4, Olle fiskares-loppet IFK Umeå/Umeå

Lö-Sö 22-23

C ISM, IFK Växjö/Växjö

Fr-Sö 28-1

C IVSM, Malmö AI/ Malmö 

Lö-Sö 29-1

C IJSM-IUSM17, Göteborg

 

Mars

Lö-Sö 7-8

C IUSM 15-16, KFUM Örebro/Örebro

*To 12

D Löparnas kväll 2, 3000m, IFK Umeå/Umeå

Fr-Sö 13-15

C IVM, Nanjing, CH

*Lö 14

D Vintercupen del 5, Stadsliden runt IFK Umeå/Umeå

Sö-Lö 15-21

C IVEM, Braga, POR

*Lö 21

D Björkspelen inomhus, IFK Umeå/Umeå

*Lö 21

D Tavelsjö Frozen track (12 och ev. 24 km) Tavelsjö AIK/Tavelsjö 

Lö-Sö 21-22

C Europacupen vinterkast, Leira, POR

 

April

*Lö 4

D Fyrkampen, Umedalens IF/Umeå F/P7-17

 

 
Våra samarbetspartners
 
IFK Umeå friidrott stödjer