Missa inte att anmäla dig till IFK Umeås arrangemang under maj månad, IFK Umeå-dagen och Ledarträff!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IFK Umeå
Friidrott

Tävlingskalender
Tävlingsprogram 2024
November    
18-19 PiteåEnergispelen Piteå
     
December    
2 Decemberspelen Haparanda
9 Santa Run Umeå
16 IPRK Viktkastning Umeå
16-17 Julmångkampen Umeå
19 Löparnas kväll 3000m+1000m Umeå
     
Januari    
6-7 Floraspelen Skellefteå
14 IPRK Stav 1 Umeå
18 IPRK 1 Umeå
20-21 Aspen Athletic Games Haparanda
20-21 ISM-IJSM-IUSM-IVSM Mångkamp Sollentuna
23 IPRK 2 Umeå
24 IPRK Stav 2 Umeå
24 IPRK 1 Skellefteå
27-28 Öppna IDM/Arcusspelen Luleå
30 IPRK Stav 3 Umeå
31 IPRK 3 Umeå
     
Februari    
3 IPRK Stav 4 Umeå
6 IPRK 4 Umeå
10-11 Region-/Norrlandsmästerskap Ås
14 IPRK 5 Umeå
16-18 ISM med ISM parafriidrott Karlstad
17 IVSM Mångkamp Sollentuna
18 IPRK Hopp 1 Umeå
19 IPRK 2 Skellefteå
24-25 Nordiska Ungdomsspelen Östersund
24-25 IJSM-IUSM17 Örebro
     
Mars    
1-3 Lilla VM Gällivare
1-3 IVSM Varberg
3 IPRK Hopp 2 Umeå
9-10 IUSM 15-16 Växjö
16 Arcuskampen Luleå
16 SM-VSM traillöpning (80 km) Ljugarn
17 Björkspelen inne Umeå
21 Löparnas kväll 3000m+1000m Umeå
23 Vårvinterspelen Umeå
23-24 ÖGIF Inne Ås
     
April    
27-28 SM-VSM 24 timmar Växjö
27 SM-VSM 100 km Växjö
     
Maj    
5 Umekastet 1 Umeå
12 Umekastet 2 Umeå
19 Umekastet 3 Umeå
21 Blodomloppet Umeå
25-26 SM-JSM-USM-VSM Stafett Uppsala
25-26 Storsjöspelen Östersund
26 Umekastet 4 Umeå
29 Campusspelen 1 Umeå
     
Juni    
1 SM marathon Stockholm
1-2 Sundsvallsspelen Sundsvall
2 Mayday Luleå
6 Jump Umeå
6 Björkspelen Umeå
8-9 Boden sommarspel Boden
14-16 SAYO Sollentuna
15 USM parafriidrott Uppsala
15 SM-JSM-USM gång (väg) Eskilstuna
20 PRK 1 Skellefteå
24 Löparnas kväll 3000m Umeå
28-30 SM-SM parafri-SM mångkamp Uddevalla
29 Kraftmätningen? Umeå
     
Juli    
3 Kvarken Games Vörå, Finland
5-7 Världsungdomsspelen Göteborg
10 PRK 2 Skellefteå
12-14 Öresundsspelen Helsingborg
13-14 JSM-USM-VSM Mångkamp Kil
13-14 JSM-USM gång (arena) Kil
16 Sommarmilen Umeå
20-21 Sollefteåspelen Sollefteå
24 SM-JSM22-VSM 10 km Kalmar
27-28 DM-JDM-UDM-VDM Boden
28 Windsprint Sundsvall
     
Augusti    
2-4 VSM Karlstad
2-4 JSM-USM 15 Sollentuna
6 Skärgårdsloppet Holmsund
9-11 USM 16-17 Ljungby
14 Löparnas kväll 5000m Umeå
16-18 Bauhaus Youth Stockholm
17 PRK 3 Skellefteå
23-25 Uppslaspelen Uppsala
23-25 Barents Summer Games Kemi FIN
24-25 Waplandspelen Krokom
31-1 Finnkampen Helsingfors
31-1 Norrlands/Regionmästerskap Norrbotten
     
September    
1 Öppna Umeå KM Umeå
7 SM-VSM halvmarathon Stockholm
7 Umemilen Umeå
8 Lag-USM Västerås
12 Löparnas kväll 10000m Umeå
17 Höstfemman Umeå
21 Castorama 1 Umeå
28 Castorama 2 Umeå
     
Oktober    
5 Terräng LM 4000m Umeå
12 VSM marathon Umeå
26-27 SM-JSM-USM-VSM terräng Jönköping
Tävlingsprogram 2023
Januari    
5-6 Floraspelen Skellefteå
14-15 Mångkampen Skellefteå
18 IPRK 1 Umeå
21-22 Aspen Athletic Games Haparanda
24 IPRK 2 Umeå
28 Arcusspelen Luleå
31 IPRK 3 Umeå
     
Februari    
4-5 ISM-IJSM-IUSM Mångkamp Växjö
4 IPRK 4 Umeå
11-12 Norrlands-/Regionmästerskap Piteå
12 IVSM Mångkamp Nyköping
14 IPRK 5 Umeå
17-19 ISM-IJSM-IUSM Mångkamp Malmö
25-26 NU-Spelen Östersund
25-26 IJSM-IUSM17 Karlstad
     
Mars    
4-5 IUSM15-16 Karlstad
10-12 IVSM Uppsala
11-12 IDM-IJDM-IUDM-IVDM Haparanda
18 Arcuskampen Luleå
18 Kraftmätningen 17 år Sollentuna
19 Björkspelen Umeå
25 Vårvinterspelen Umeå
     
April    
23 SM-JSM22-VSM 10km Ystad
     
Maj    
6 Umekastet 1 Umeå
13 Umekastet 2 Umeå
18 Friidrottscupen div 1 Eskilstuna
23 Blodomloppet Umeå
24 Campusspelen 1 Umeå
27 Umekastet 4 Umeå
27 Kraftmätningen kval Skellefteå
     
Juni    
3 SM Marathon Stockholm
3-4 DM-JDM-UDM-VDM Norra Norrland Umeå
6 Höjdhoppsgala Umeå
10-11 SAYO Sollentuna
17-18 Sollefteåspelen Sollefteå
17-18 Boden sommarspel Boden
26 Löparnas kväll 3000m Umeå
30-2 Världsungdomsspelen Göteborg
     
Juli    
7 SM-VSM halvmarathon Anderstorp
8 PRK1 Umeå
12 PRK1 Skellefteå 
18 Sommarmilen Umeå
28-30 Friidrotts-SM med SM mångkamp Söderhamn
     
Augusti    
5-6 Skelleftespelen Skellefteå
Flyttas Löparnas kväll, 5000m Umeå
11-13 JSM22-USM16-17 Helsingborg
13 Öbackaspelen Härnösand
18-20 JSM19-USM15 Täby
26-27 JSM-USM mångkamp Ljungby
25-27 Uppsalaspelen Uppsala
30 Campusspelen 2 Umeå
     
September    
2 Umemilen Umeå
2-3 Waplanspelen Krokom
2-3 Finnkampen Stockholm
3 Öppna KM Örnsköldsvik
9-10 SM-JSM-USM-VSM stafett Södertälje
11 Löparnas kväll, 10000m Umeå
16-17 Norrlands/Regionmästerskap Umeå
23 Castorama (INSTÄLLT) Umeå
     
Oktober    
14 Korta DM-terrängen 4000m Umeå
21-22 SM-JSM-USM-VSM terräng Halmstad
 
Besök oss på våra sociala medier
Våra samarbetspartners
Våra samarbetspartners
Övrigt