Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK Umeå
Friidrott

Tävlingsplan sommar
I tävlingsplanen finns de tävlingar där IFK Umeå organiserar gemensamt deltagande. 

DatumTävlingÅldersgrupp
2 majUmekastet 1Födda 2002-06
9 majUmekastet 2Födda 2002-06
16 majUmekastet 3 + Veckans grenar 1Födda 2002-06
30 majVeckans grenar 2Födda 2002-08
31 majUmekastet 4Födda 2002-06
6 juniVeckans grenar 3Födda 2002-08
13 juniKraftmätningen kvalFödda 2005-06 uttagna
18 juniPRK 1 + löparnas kväll 3000mFödda 2008 och äldre
23 juniPRK 2 + DMFödda 2008 och äldre
27-28 juniStafett-SM, Göteborg INSTÄLLTUttagna
2 juli
12 juli
18 juli
21 juli
PRK 3 + DM
Löparnas kväll 5000m
PRK 3.5
Sommarmilen 10 km
Födda 2008 och äldre
Födda 2008 och äldre
Födda 2008 och äldre
Födda 2008 och äldre
25 juliSkelleftespelenFödda 2008 och äldre
30 juliPRK 4Födda 2008 och äldre
31-2 augMångkamps-SM/JSM, LjungbyUttagna
1-2 augMångkamps-USM, HuddingeUttagna
4 augSkärgårdsloppet 7kmFödda 2008 och äldre
10 augLöparnas kväll 5000mFödda 2008 och äldre
13 augPRK 5 + DMFödda 2008 och äldre
14-16 augSM, UppsalaUttagna
16 augPRK PF9/11Födda 2009 och yngre
19-augCampusspelenFödda 2008 och äldre
21-23 aug
22-23 aug
22-23 aug
JSM-USM kastgrenar, Norrköping
JSM löpning, Linköping
USM hoppgrenar, Sollentuna
Uttagna
Uttagna
Uttagna
21-23 augVSM, Sollentuna INSTÄLLTFödda 1985 och äldre
25 augPRK 6 + Löparnas kväll HinderFödda 2008 och äldre
29-30 aug
29-30 aug
JSM hoppgrenar, ?
USM löpgrenar, Norrköping
Uttagna
Uttagna
5-6 sepNLM, Luleå INSTÄLLTFödda 2007 och äldre
5 sepUmemilen 10kmFödda 2008 och äldre
6 sepCastorama 1Seniorvikter
10 sepLöparnas kväll 10000mFödda 2008 och äldre
13 sepUmeå Öppna kommunmästerskap (UDM)Födda 2008 och äldre
19 sepVarvetmilen 10 kmFödda 2008 och äldre
20 sepCastorama 2
Seniorvikter
3 okt
DM kort terräng (på SM-banan)Födda 2008 och äldre
24-25 okt

Terräng-SM, Vällingby

Uttagna


Tävlingsplan vinter
I tävlingsplanen finns de tävlingar där IFK Umeå organiserar gemensamt deltagande. Mer information om tävlingarna finns på sidan aktuella tävlingar.

Tävlingsplan vinter 2019-2020

Datum

Tävling

Ålders- eller träningsgrupp

16-17 November 

PiteEnergi Spelen, Piteå

Födda 2008 och äldre

30 November 

Vinterspelen Light, Umeå

Alla

12 December 

Löparnas kväll 3000m, Umeå

Alla

15 Januari 

IPRK 1, Umeå

Födda 2008 och äldre

18 Januari 

IDM, Umeå

Födda 2006 och äldre

22 Januari 

IPRK 2, Umeå

Födda 2008 och äldre

29 Januari 

IPRK 3, Umeå

Födda 2008 och äldre

1-2 Februari 

ISM-IJSM-IUSM Mångkamp, Sollentuna

Uttagna

2 Februari 

IUDM, Skellefteå

Födda 2008 och äldre

5 Februari 

IPRK 4, Umeå

Födda 2008 och äldre

8-9 Februari 

Region-/Norrlandsmästerskap, Umeå

Födda 2006 och äldre

12 Februari 

IPRK 5, Umeå

Födda 2008 och äldre

19 Februari 

IPRK 6, Umeå

Födda 2008 och äldre

22-23 Februari 

Nordiska ungdomsspelen, Östersund

Födda 2008 och äldre

22-23 Februari 

ISM, Växjö

Uttagna

29-30 Februari 

IJSM-IUSM17, Göteborg

Uttagna

7-8 Mars 

IUSM 15-16, Örebro

Uttagna

12 Mars 

Löparnas kväll 3000m, Umeå

Alla

18 Mars

PRK 60m, 200m

Födda 2002-08

25 mars

PRK 400m, längd

Födda 2002-08

2 Maj

PRK 800m, höjd

Födda 2002-08

 
Våra samarbetspartners
 
IFK Umeå friidrott stödjer